-W dniu 17.12.2022 przy mroźnej pogodzie (-6) spotkaliśmy się na przystanku autobusowym MZK w Brzozówce. Po przywitaniu uczestników i przedstawieniu trasy wędrówki i historii poszczególnych miejscowości udaliśmy się szlakiem żółtym i Jakubowym duktami leśnymi przez  Nadleśnictwo Dobrzejewice w kierunku Złotorii.

 Brzozówka – dobra ziemskie pod koniec XV w należały do Henryka I Krugera jednego z najbogatszych mieszczan toruńskich. W XVIII wieku została założona przez osadników przybyłych z terenów dzisiejszej Holandii nazywanych olendrami. We wsi znajdował się ewangelicki dom modlitewny, karczma – do czasów współczesnych zachował się cmentarz ewangelicki. W Brzozówce zachowały  się do dnia dzisiejszego 10 schronów, jeden schron piechoty i trzy schrony na działa które miały odeprzeć ofensywę Armii Czerwonej w ramach odcinka obrony Pierścień Toruński w 1944 roku. 

 Nowa Wieś – pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1328 r. w tym samym roku wielki Mistrz Werner von Orseln nadał wieś klasztorowi benedyktynek z Torunia. Następny dokument pochodzi z 1391 r. gdy Władysław Opolczyk zastawił krzyżakom zamek w Złotorii, Nową Wieś i pobliskie wsie. W 1662 r. powstało starostwo złotoryjskie a w skład jego posiadłości weszła także Nowa Wieś. Obiekty o wartości historyczno – kulturowej i przyrodniczej dzisiaj to: fragmenty kół młyńskich i zabytkowa tabliczka młyna, dawna szkoła oraz dąb szypułkowy.

Złotoria – historia miejscowości jest ściśle powiązana z dziejami ziemi dobrzyńskiej. W okresie, gdy Złotoria należała do Zakonu, dokonano jej podziału na dwie części. Władza komturstwa toruńskiego oddzieliły część Złotorii umiejscowionej na prawym brzegu Drwęcy, która odtąd nosiła nazwę Klasztorka później przemianowaną na Kaszczorek.

 W miejscu, gdzie Drwęca wpada do Wisły wznoszą się malownicze ruiny zamku złotoryjskiego pobudowanego w 1343 r. przez króla Kazimierza Wielkiego.

W 1906 roku w Złotorii został pobudowany kościół pw. Św. Wojciecha w stylu neogotyckim - ceglany oraz dawna szkoła ewangelicka obecnie biblioteka.

Nasza wędrówkę rozpoczęliśmy w gminie Obrowo a zakończyliśmy w gminie Lubicz.

 

                                                                        Opracowała: Hanna Czech