- Wycieczka odbyła się w pięknej zimowej aurze  na trasie Osiek nad Wisłą do Osieka Łęg, gdzie odpoczywaliśmy podziwiając piękno naszej Wisły następnie udaliśmy się do Kolonii Chrapy.

Kolonia Chrapy była to średniowieczna część Starego Osieka, który rozciągał się od Włęcza poprze Łęg –Osiek, Chrapy właśnie aż do granic Silna. Od XII wieku do końca XVII wieku chaty swe wieś usadawiała na obecnym dnie rzeki Wisły, przy trakcie królewskim, granicząc ze Słońskiem czy Ciechocinkiem. W XVII wieku ogromne powodzie zmieniły koryto Wisły na obecne, w wyniku czego przeniesiono wieś na miejsce obecnego Osieka nad Wisłą. W Kolonii istniało kilka starszych domostw a wśród nich najstarszy budynek z 1886 r. była to przystań dla flisaków.

Po zapoznaniu się z pamiątkowymi tablicami  tematycznie związanym z  pierwszej lokalizacji Osieka i kościoła przeszliśmy do Silna.

W XIII wieku przez Silno wiodła tzw. „droga dobrzyńska” która łączyła Toruń z Dobrzyniem nad Wisłą. Dzieje tej miejscowości zaczynają się od 1562 roku, kiedy to wymienia się w dokumentach w starostwie złotoryjskim na prawie „holenderskim”, którą tworzyli olędrzy wyznania menonickiego prześladowani w Holandii. W Polsce znaleźli druga ojczyznę. Była to grupa zamknięta, żyjąca w izolacji od reszty społeczeństwa. W Silnie zachował się cmentarz pomennonicki, który został założony w XIX wieku. W dwudziestoleci międzywojennym po przywróceni tych ziem do Polski, mennonici zostali w większości zniemczeni i wielu z nich wyjechało z Polski. Tuż za Silnem przebiegała granica prusko – rosyjska. Po odszukaniu punktów wysokościowych udaliśmy się duktami leśnymi na przystanek w Silnie, gdzie zakończyliśmy  naszą wędrówki

 

                                                                                            Hanna Czech.