- Autobusami MZK nr 40 lub 131 uczestnicy dotarli na pętlę przy ul. Starotoruńskiej (Port Drzewny). Pogoda dzisiaj nie rozpieszcza piechurów, jest wietrznie i prószy śnieg. Grupa zeszła schodami i drogą udała się w kierunku Górska. Po kilkuset metrach zeszliśmy ze szosy a prowadząca grupę Hania Czech skierowała nas na wał wiślany. Na wale „wietrzysko” wiało z prędkością dochodzącą do 20 km/godz. a na dodatek śnieg sypał nam w twarz. Takie utrudnienie w wędrówce jak mówił Ryszard powinien nam zrekompensować współczynnik 1,8 za każdy kilometr przejścia. Robiąc na wale dwa krótkie postoje dotarliśmy do budynku Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku gdzie się zatrzymaliśmy na dłużej.
Górsk – Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Obiekt powstał z inicjatywy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w ramach partnerstwa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Ideą powstania kompleksu oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki było postawienie żywego pomnika pamięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Miejscowość Górsk wybrana została nieprzypadkowo. To tutaj bowiem, w październiku 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został brutalnie porwany przez oficerów ówczesnej Służby Bezpieczeństwa a następnie bestialsko zamordowany. W upamiętnieniu tamtych straszliwych wydarzeń przy drodze głównej nr 80, w miejscu porwania księdza Jerzego, powstał Pomnik Krzyż, który od wielu już lat jest celem pielgrzymek ludzi, pragnących oddać hołd wielkiemu kapelanowi solidarności. Kontynuując ideę upamiętnienia Jego postaci, w centralnej części nowo wybudowanego kompleksu powstało multimedialne Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. W wnętrzach Muzeum odwiedzający znajdą wiele ścieżek historycznych oraz mnóstwo materiałów, opisujących życie i pracę ks. Jerzego Popiełuszki.
- Grupa rozlokowała się w „starej części szkoły” w sali z malowidłami historyczno-patriotycznymi. Odpoczywając wysłuchaliśmy wykładu Kustosza Muzeum pana Bogusława Ziółkowskiego nt. roli tego centrum w wychowaniu młodzieży. Następnie pod jego kierownictwem przeszliśmy do pomieszczeń muzealnych i zwiedziliśmy jego ekspozycję. Całe pomieszczenie muzeum usiane jest ogromną liczba zdjęć z życia i pracy duszpasterskiej księdza Jerzego, od czasów pobytu w seminarium duchownych, poprzez pobyt w wojsku, posługę kapłańską w kolejnych parafiach, aż po działalność polityczną, prowadzoną do ostatnich dni (zainstalowano tu nowoczesne ekrany multimedialne, dzięki którym można posłuchać wywiadów ze świadkami tamtych dni). Kolejnym obiektem który obejrzeliśmy była kaplica cmentarna w której obecnie są eksponowane zbiory etnograficzne i stary sprzęt codziennego użytku – było co powspominać. Ostatnim obiektem był kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynię wzniesiono w 1613 r. jako kościół ewangelicki. Został zrujnowany w okresie potopu szwedzkiego (1655-60). Odbudowano go w latach 1660-74. Renowacji poddano w 1927 r. Po II wojnie światowej świątynia została przejęta przez Kościół katolicki. Jest to budowla wczesnobarokowa wzniesiona z cegły na planie prostokąta, salowa, orientowana. Sufit z desek zdobi polichromia z ośmioma malowidłami z 1694 r. autorstwa Hansa Tiedemanna. Na wyposażeniu kościoła znajduje się wapienna chrzcielnica z ok. 1230 r., renesansowy ołtarz główny z 1727 r., ambona z 1608 r. oraz chór i organy z 1700 r.Opracował: Tadeusz Perlik.