W dniu 20.05.2023 r. odbyły się wędrówki rodzinne z PTTK. Spotkanie turystów nastąpiło  o godz. 7.50  na   pętli MZK przy ul. Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 wyjechali  autobusem MZK linii 121 do Dobrzejewic. Trasa wycieczki wiodła z Dobrzejewic przez Nadleśnictwo Dobrzejewice duktami  leśnymi do żółtego szlaku i dalej do Złotorii.

Dobrzejewice – gmina Obrowo. W 1252 roku wieś (Dobrewice) nabył od księcia dobrzyńskiego, biskup kujawski Michał Wolimir. Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia Dobrew. W 1262 roku biskup kujawski zezwolił na lokację wsi na prawie magdeburskim. Około 1320 roku begardzi dotychczas osadzeni w Kaszczorku pod Toruniem zostali przeniesieni do Dobrzejewic; biskup kujawski uposażył ich 10 łanami ziemi. W 1358 roku po raz pierwszy wzmiankowana jest parafia i jej pleban Jan. W 1570 roku  wieś należała do ziemskich dóbr biskupich z ośrodkiem w Ciechocinie. Na początku XIX wieku we wsi był drewniany kościół, niestety w złym stanie a wieś miała ogółem 60 dymów mieszkalnych. W 1880 roku do wsi należała również kolonia Olszówka.  W 1915 roku z inicjatywy księdza Piotra Zajkowskiego został utworzony „Strażacki Legion”. Była to organizacja konspiracyjna, która w czasie I wojny światowej prowadziła działania dywersyjne na kolei oraz brała udział w zdobyciu lazaretu w Krobi. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Wawrzyńca, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1892 – 1893. Uszkodzony podczas działań wojennych II wojny światowej. Ołtarz główny  rokokowy z obrazem św. Wawrzyńca z 2 połowy XVIII wieku. Ołtarz przeniesiono z katedry we Włocławku. W ogrodzie przed plebanią rzeźba św. Nepomucena z połowy XIX wieku. Chaty drewniane (nr 37 i 49) z XIX wieku oraz dawny czworak z końca XIX wieku.

Urodził się tu Kazimierz Czerwiński – porucznik broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowejcichociemny.

W Złotorii zakończyliśmy nasze wędrówki.

 

                                                                                     Opracowanie Marek Ruciński.