W dniu 27 maja 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasił mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpiło o godz. 9.00 na przystanku MZK linii 27 (Wrzosy osiedle Leśne - Polana), skąd wyjście na trasę: Wrzosy – rez. „Las Piwnicki” – Olek – Barbarka – Wrzosy. Trasa będzie miała około 15 km. Wyprawę poprowadził przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.
Powędrowaliśmy duktem leśnym do szlaku zielonego, a następnie do Rezerwatu Las Piwnicki, gdzie prowadzący krótko opowiedział o tym miejscu.
Las Piwnicki – leśny rezerwat przyrody utworzony w 1956 roku, około 8km na północ w linii powietrznej od centrum Torunia. Razem z rezerwatem przyrody „Płutowo” i „Ostrów Panieński” są najstarszymi w ziemi chełmińskiej. Dzisiejszy obszar rezerwatu był do 1921 roku własnością prywatną Adolfa Hermanna Meistera i wchodził w skład majątku Piwnice. Właściciel traktował tę okolicę jako tereny łowieckie. Od 1922 roku po wywłaszczeniu obszar stanowił własność Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu. Na skutek intensywnych działań Adama Wodziczki i Stefana Mikulskiego, wojewoda pomorski wydał w 1924 roku zarządzenie o utworzeniu rezerwatu, z którego m.in. nie wolno było usuwać drzew. Okres wojny nie przyniósł znaczących zmian czy strat, jeżeli chodzi o oblicze rezerwatu. Najbardziej zróżnicowanym florystycznie siedliskiem grądu są fragmenty w części północno – zachodniej, południowej oraz w środkowej części rezerwatu. Występują tam ponad 300 letnie dęby, około 160 letnie sosny, ponadto grab, olcha czarna oraz osika. W południowej części rezerwatu dominuje łęg olchowy, w którym przewagę ma olcha czarna. Występowanie łęgu w części południowej rezerwatu ma bezpośrednio związek z przepływającą tu Strugą Łysomicką, na przemian nazywaną Strugą Piwnicką. W podszycie grądu i łęgu występują: bez czarny, kruszyna, leszczyna , czeremcha oraz jarząb pospolity. Powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 37 ha. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od lat prowadzą na terenie rezerwatu badania związane z ochroną środowiska. Potem udaliśmy się do pomnika upamiętniającego harcerzy, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej .Dalej nastąpiła przeprawa przez Strugę Piwnicką i dalszy marsz na Wrzosy gdzie zakończyliśmy naszą wędrówkę.