- W dniu 05.08.2023 r. odbyła się kolejna wycieczka rodzinna. Spotkaliśmy się na dworcu kolejowym PKP Toruń Główny skąd pociągiem o godz. 9,24 odjechaliśmy do stacji Przyłubie. Ze stacji Przyłubie skierowaliśmy się na szlak niebieski w kierunku Radiowego Centrum Nadawcze w miejscowości Kabat. Idąc dawnym niemieckim poligonem rakietowym doszliśmy do ruin dawnej niemieckiej wieży obserwacyjnej.
Na poligonie Niemcy planowali wybudować dwie betonowe wieże służące do obserwacji ćwiczeń na poligonie, ale ukończyli tylko jedną.
Wieża ma charakterystyczny kształt i znajduje się na niewielkim wzniesieniu. To dwupiętrowy budynek z lukami obserwacyjnymi chroniącymi przed odłamkami i dodatkowo zabezpieczonymi stalowymi płytami. Do środka prowadziły stalowe drzwi, których pozostałość po zawiasach zachowały się do dnia dzisiejszego. Na piętro wchodziło się po metalowej drabinie. Za cel strzelań służyła również opisana powyżej betonowa wieża, która z jednej strony jest praktycznie zburzona do połowy, natomiast z drugiej strony jest ostrzelana. Świadkowie widzieli zawieszone w powietrzu śmigłowce MI-24, które z broni pokładowej prowadziły ostrzał wieży Poligon ten funkcjonował do lat 90. XX wieku kiedy to na jego części wybudowano Radiowe Centrum Nadawcze Solec Kujawski.
Nasza grupa zrobiła przy wieży odpoczynek. W dalszą wycieczkę po Puszczy Bydgoskiej skierowaliśmy się na najwyższy punkt Szwedzką Górę.
Szwedzka Góra - Na szczycie najwyższego naturalnego wzniesienia Puszczy Bydgoskiej tj. wspomnianej już Szwedzkiej Góry 116 m n.p.m. (85 m powyżej poziomu Wisły) wkopany jest kamień wysokościowy i odnaleźć można ślady starych fortyfikacji. Legenda głosi, że na Szwedzkiej Górze podczas Potopu Szwedzkiego znajdował się obóz z którego najeźdźcy kontrolowali okolice m.in. poprzez kontrolę przebiegającego w pobliżu szlaku handlowego. Szwedzka Góra to doskonały przykład wydmy łukowej wkomponowanej w większy leśny kompleks.
Duktami leśnymi idąc szlakiem niebieskim następnie czarnym doszliśmy do Solca Kujawskiego, gdzie zakończyliśmy wędrówkę.
Opracowała: Hanna Czech.