- Autobusem MZK uczestnicy dotarli na pętlę linii nr 40 przy TZUO „Towimor” gdzie oczekiwała na nas prowadząca dzisiejszą wycieczkę Hanna Czech.
Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych „Towimor” swój początek datują na 1905 r., kiedy to uruchomiono przez władze Torunia warsztaty remontowe dla małych rzecznych jednostek pływających. Zakład nie zaprzestał działalności nawet w okresach wojennych. W 1960 r. rozpoczęto budowę nowego zakładu przy ulicy Droga Starotoruńska, który od 1965 r. nosi nazwę TOWIMOR. Od 1967 r. w zakładzie rozpoczęto projektowanie i seryjną produkcję urządzeń pokładowych, m.in. wciągarek połowowych, bomów przeładunkowych i wciągarek ładunkowych oraz wciągarek cumowniczo-kotwicznych. Z biegiem lat produkowano i eksportowano coraz więcej i coraz dalej – do Związku Radzieckiego, Danii, Bułgarii czy Rumunii. W 1980 r. pracownicy „Towimoru” wzięli aktywny udział w tzw. strajku sierpniowym, który był początkiem powstania „Solidarności” i zmian politycznych w Polsce. W 2003 r. firma zaczęła prowadzić interesy w Korei Południowej, stałymi odbiorcami stali się też Skandynawowie. Kryzys boleśnie dotknął spółkę już na początku pandemii, wiosną 2020 r.
- Po przywitaniu przybyłych i wspólnej fotce grupa udała się do wsi Stary Toruń, gdzie zatrzymała się przy budynku OSP, przy obelisku i muralu upamiętniającym 775-tą rocznicę lokacji Torunia. Grupa wysłuchała informacji o tym że: 27 września 2008 r. w Starym Toruniu odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku (7 tonowego granitowego głazu odmiany rapakivi) upamiętniającego tą rocznicę z pamiątkową tablicą o treści:
„28 grudnia 1233 roku w tym miejscu
wielki mistrz krzyżacki Herman von Salza
i mistrz krajowy Herman Balk lokowali
miasto Toruń”
w 775 rocznicę lokacji
mieszkańcy Torunia.
Głównym
organizatorem imprezy był Oddział Miejski PTTK w Toruniu
i jego prezes Henryk Miłoszewski. Na obelisku
umieszczona została tablica. Symbolicznego odsłonięcia
tablicy dokonali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz
wójt gminy Zławieś Wielka Tadeusz Smarz. Tło historyczne
lokacji Torunia nakreślił prezes Polskiego Towarzystwa
Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Torunia prof.
Krzysztof Mikulski.
W uroczystości wzięło udział ponad 300 osób, głównie
dzieci i młodzieży z Torunia, Górska i Przysieka.
Imprezie towarzyszył rajd pieszy z okazji otwarcia
turystycznego szlaku pieszego w kolorze czerwonym,
łączącego Toruń ze Starym Toruniem i Barbarką.
Stary Toruń – osada wzmiankowana w 1342 r. jako Antiąuum Thorun – miejsce pierwotnej lokacji Torunia. W 1231 r. mistrz krajowy Herman Balk przeprawił się wraz z innymi braćmi zakonnymi przez Wisłę na wysokości ujścia Wierdzielewy (Strugi Zielonej) na drugą stronę, gdzie wzniósł swój grodek - Vogelsang. W 1236 r. w skutek częstych wylewów Wisły doszło do translokacji Torunia w okolicę dzisiejszej katedry św. Janów. Osada Stary Toruń nadal jednak funkcjonowała, ponieważ w 1346 r. tamtejszy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela uposażył okolicznymi wioskami wielki mistrz krzyżacki Henryk Dusemer. W 1454 r. król Kazimierz Jagiellończyk nadał ją Tilemanowi von Wege z Torunia. Później przez długie lata znajdował się tam folwark miejski.
- Spod remizy OSP podeszliśmy jeszcze do pobliskiego sklepu „Dobre Smaki” w którym zaopatrzyliśmy się w to co nam pasowało: chleb, ciasto, sery, wędliny i przetwory wszystko domowej roboty. Dalsza wędrówka wiodła droga asfaltową wśród pól w stronę Przysieka,
po przekroczeniu Kanału Głównego odwadniającego te tereny wychodzimy na obrzeżu Rozgart i Przysieka prosto na nowy wybudowany kościół (na nasze szczęcie był otwarty).
Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku.
Poświecenie placu pod budowę nowej świątyni dokonał ks.
bp Andrzej Suski w dniu 10.08.1997 r.
Z początkiem września 1997 r. rozpoczęto budowę
tymczasowej kaplicy. Projekt kościoła wykonali panowie
Janusz Sadkowski i Cezary Owczarek, projekt techniczny
pan Janusz Sadkowski, który jednocześnie został
inspektorem nadzoru a jego wykonanie podjął się pan
Karol Małecki, który jednocześnie został kierownikiem
budowy. 17.06.2000 r. R.P. wraz z Aktem Erekcyjnym w
fundamenty tej świątyni został wmurowany Kamień Węgielny
pochodzący z grobu św. Piotra Apostoła, a poświęcony
przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas wizyty
apostolskiej w Toruniu dnia 7.06.1999 r. Wmurowania
kamienia dokonał ks. bp sufragan Józef Szamocki.
1.10.2008 r. bp toruński Andrzej Suski erygował parafii
Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku a
12.09.2020 r. nowy bp toruński Wiesław Śmigiel dokonał
konsekracji kościoła. W parafii posługują księża
michaelici (Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła –
CSMA).
- Po zwiedzeniu kościoła i przyległego terenu pomaszerowaliśmy dalej. Mijamy zniekształconą bryłę dawnej stacji kolejowej w Przysieku, kierujemy się w stronę lasu by leśnymi ścieżkami dotrzeć do miejscowości Błotka i położonych tu tzw. Stawów Przysieckich.
Stawy Przysieckie powstały po eksploatacji płytko położonych pokładów torfu, głównie w okresie II wojny światowej (wydobywany torf był jako materiał opałowy). Wyrobiska potorfowe w wyniku działania wód podskórnych zostały zalane wodą tworząc zespół kilku zbiorników (stawów) wodnych o głębokości do 1,5 m. Cała powierzchnia lustra wodnego stawów wynosi ok. 15 ha. Ze stawów bierze swój początek Kanał Główny odwadniający pradolinę rzeki Wisły na obszarze od Torunia aż po Czarnowo. Kanał posiada około 30 km długości i uchodzi do Wisły na terenie dawnej osady Kamieniec. Obecnie zamulone stawy porośnięte są turzycą błotną i prosową, trzciną pospolitą oraz pałką wąsko i szerokolistną – tworząc w ten sposób zarośla szuwarowe. Zbiorniki wodne są często odwiedzane przez turystów (czerwony szlak, tablice informacyjne) oraz przez przyrodników, którzy z brzegów poszczególnych akwenów prowadzą obserwacje ptactwa wodnego.
- Nad jednym ze stawów grupa zrobiła sobie dłuższy odpoczynek, posilając się i delektując się ciastkami otrzymanymi od Hani. Wypoczęci wyruszyliśmy w ostatni odcinek trasy, który wiódł drogą do osady leśnej na Barbarce. Po dotarciu na polanę prowadząca, Hanna Czech oficjalnie zakończyła dzisiejszą wycieczkę (część grupy pomaszerowała na Wrzosy, pozostali przy lodach i kawie poczekali na autobus MZK).