LIX wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”

20 września 2023 r.

Celem 59 wycieczki pieszo-krajoznawczej 60+ z PTTK, zorganizowanej przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału Miejskiego PTTK  w Toruniu, była druga część Wilczej Strugi od Szosy Lubickiej do ujścia (prawie).

            Spotkaliśmy się na pętli autobusowo-tramwajowej przy ul. Olimpijskiej. Duktami wzdłuż Szkółki Leśnej przeszliśmy do dostępnego odcinka Strugi obok zaniedbanego stawu. Na Strudze utworzono sztuczne kaskady. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w stronę autostrady. Droga prowadziła pod nią na ulicę Wilczy Młyn. Przy mostku na Strudze dowiedzieliśmy się o historii młyna, jak i o Zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Jar".

Wilczy Młyn – przysiółek Lubicza Dolnego. Osada młyńska o niemieckiej nazwie Wolfsmuehle znajdowała się nad  Wilczą Strugą, która do XIII w. była dolnym, końcowym odcinkiem Strugi Toruńskiej. W XIII w. po przekopaniu rowu przez Krzyżaków prowadzącego od Strugi Toruńskiej w Grębocinie do Torunia; wody Strugi Toruńskiej zostały rozdzielone. Część popłynęła swoim naturalnym korytem (Wilcza Struga) z ujściem do Drwęcy, nieopodal przerzuconego przez nią wiaduktu kolejowego. Pierwsza znana wiadomość o Wilczym Młynie pochodzi z lat 1694-1718. Jego właścicielem było miasto Toruń, które wydzierżawiło młyn młynarzowi Mathiasowi  Richterowi. Jednak przekazywana tradycja przypisuje budowę młyna wodnego osadnikowi olenderskiemu Josefowi Wolffowi, co ma pewne poparcie w nazwie młyna. Nazwisko młynarza, co było rzeczą naturalną w owych czasach, identyfikowano z młynem.

W latach 1718-23 osada młyńska składała się z: domu mieszkalnego, stodoły oraz stajni. Osadę posiadał w dzierżawie ówczesny rajca toruński Christopf  Hafft. Johann Christoph Hafft był piernikarzem, który przybył do Torunia z Dolnego Śląska.  Za wydarzenia związane z „Tumultem Toruńskim” w 1724 r., wraz z innymi, wyrokiem sądu królewskiego pozbawiono go głowy oraz ręki. W 1773 r. do osady młyńskiej Wilczy Młyn należał obszar ziemi o powierzchni 5 łanów chełmińskich, co stanowiło około 83 ha. Od 1780 do 1806 r. miejscowy młyn dzierżawił  Cornelius Kessler.  24 stycznia 1813 r. w obliczu zbliżających się do Torunia wojsk rosyjskich, 400 osobowy oddział wojsk bawarskich z Twierdzy Toruń pod dowództwem ppłk. Merza najechał Lubicz oraz folwark Wilczy Młyn, konfiskując mieszkańcom żywy inwentarz. W 1867 r. na terenie folwarku, którego właścicielem był niejaki Exius, zostały odkryte pokłady węgla brunatnego. W 1926 r. młyn zakupił Jan Raciborski. Rok później Raciborski podczas prac w  polu, przejeżdżał zaprzęgiem końskim drogą nad stawem młyńskim. W pewnym momencie konie, wóz wraz z właścicielem i jego kilkuletnim synem zsunęli się do stawu i utopili. Tragedia wstrząsnęła mieszkańcami Lubicza i do dziś ją pamiętają. Wdowa po  Raciborskim sprzedała Wilczy Młyn w 1935 r Włodzimierzowi Topolskiemu.  
       Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Jar przy Strudze Lubickiej”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznaczono w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Zespół położony jest w Lubiczu Dolnym i obejmuje teren o wyróżniającym się krajobrazie, rzeźbie terenu, ze zróżnicowaną szatą roślinną, w tym z roślinami chronionymi oraz siedliskami: grądu subkontynentalnego, lasu klonowo-lipowego, łęgu wiązowo-jesionowego wraz z roślinami chronionymi: kopytnikiem pospolitym, kruszyną pospolitą, porzeczką czarną i kocanką piaskową o łącznej powierzchni  3,78 ha.

 Polną drogą dotarliśmy do Małgorzatowa i tym razem mostem Rolnika przeszliśmy nad Autostradą Bursztynową kierując się w stronę pętli przy Olimpijskiej. Trochę pokluczyliśmy po lesie, tak więc zrobiliśmy 9 km. Pogoda dopisała, a i humory, mimo zmęczenia, również.

 59 wycieczkę pieszo-krajoznawczą z cyklu 60+ z PTTK zakończyliśmy przy pętli tramwajowej (ul. Olimpijska). Przeszliśmy 9 km.

 

Następna wycieczka odbędzie się 27 września 2023 roku.

Spotykamy się o godz. 10.00 przystanek Rubinkowo II P&R (pętla) – dojazd autobusem nr 15. Tematem wycieczki będzie „Silno – wieś z tradycjami”.

Długość przejścia wyniesie ponad 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanuta Gorzka, przy współpracy Jolanty Jakóbowskiej.

 Silno – dojazd autobusem nr 122 – wysiadamy na przystanku SILNO II.

Toruń – powrót godz. 12.54, 14.54 (autobus nr 122).

 W programie ognisko – kiełbaski we własnym zakresie

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała:

Julita Bąkowska – przodownik turystyki pieszej PTTK.