- W dniu 4 listopada 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprosił  mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpiło o godz. 8.00 na przystanku MZK linii 121 przy ul. Wyszyńskiego, skąd o godz. 8.07 nastąpi wyjazd do Brzozówki. W Brzozówce po przywitaniu uczestników i zapoznaniu z trasą, ruszyliśmy w drogę. Spacer w lesie kojarzyć się może ze zbieraniem grzybów, i zachwytem nad przyrodą i możliwością przebywania na świeżym i czystym powietrzu. Wędrówki takie można także połączyć

z poznawaniem historii i poszukiwaniem zabytków. 

 

Brzozówka - Nazwa miejscowości została prawdopodobnie wzięta od rosnących brzóz, które dawno zajmowały tu duży obszar. W Brzozówce zachowała się do dnia dzisiejszego część z 21 schronów wybudowanych tam przez przygotowujące się do odparcia ofensywy Armii Czerwonej okupacyjne jednostki niemieckie w ramach odcinka obrony Pierścień Toruński w 1944 roku. W tym samym roku budowano je również w innych podtoruńskich miejscowościach, w OstaszewieOlku 

pod Dybowem, w Otłoczynie i innych miejscach. Po wojnie służyły do celów gospodarczych lub zostały w pierwotnym stanie. Fortyfikacji tych nie należy mylić z twierdzą Toruń z czasów zaboru pruskiego, tj. sprzed roku 1918. Być może niektóre z nich już nie istnieją a może zostały pochłonięte i zakryte przez przyrodę. Ich stan jest różny, najczęściej traktowane są jako wysypiska śmieci. W lesie przy drodze zwiedziliśmy schron typu Tobruk a następnie duktami leśnymi powędrowaliśmy w kierunku Kopanina przechodząc przez osadę Opalenica i wieś Obory . Po dotarciu do Kopanina prowadząca zapoznała uczestników z historią.

Kopanino - W 1883 r. wieś liczyła obszar 1928 mórg z 59 budynkami, w tym było 18 domów mieszkalnych, 117 mieszkańców oraz szkoła ewangelicka. Obecnie jest to wieś sołecka – parafii Złotoria. Położona jest ok. 10 km na południowy wschód od Torunia. Graniczy ze Złotorią i Nową Wsią od północy oraz Grabowcem i Oborami od południa.

Przez miejscowość przepływa struga Jordan o długości 16 km wypływająca z okolic wsi Zębówiec  dopływ Drwęcy.

Przez Kopanino przechodzi część autostrady A1 odcinek od Grębocina do Czerniewic

- we wsi znajdują się dwa wiadukty nad drogą oraz obiekty o wartości historyczno-kulturowej:

pomnik przyrody – 350-letni dąb o obwodzie 422 cm i wysokości 24 m.

cmentarz ewangelicki nieczynny z końca XIX wieku, najstarsze nagrobki z 1893 r.

Cmentarz na terenie zabudowanym, położony u zbiegu Alei Dębów z ul. Kalinową po przeciwnej stronie znajduje się pętla linii autobusowej  113 MZK  w Toruniu. Cmentarz od północy graniczy z terenem gospodarstwa   domowego i nieużytkami od wschodu a ul. Kalinową a od południa z Aleją Dębów a od zachodu z gospodarstwem domowym. Aleja główna, jeżeli istniała szła prawdopodobnie od wysokości starego wejścia. Na cmentarzu występuje starodrzew w postaci trzech dębów. Jeden z nich jest pomnikiem przyrody o obwodzie 422 cm. Szacuje się, że ma około 350 lat.

zabudowa mieszkaniowa murowana z około 1900 r.

chata z częścią gospodarczą drewniana z połowy XIX wieku. 

Wycieczkę zakończyliśmy w Kopaninie a następnie autobusem MZK udaliśmy się do Torunia.

 

                                                                                        Sporządziła Hanna Czech.