17 stycznia 2024r.  - LXXIV wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”.

 

Tematyką 74 wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK” był gen. Haller w Toruniu.

      Spotkaliśmy się przy ul. Kraszewskiego/Matejki. Prowadząca Teresa Karasiewicz, przodownik TP oraz społeczna działaczka OM PTTK  w Toruniu, przedstawiła tematykę następnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania.

Pierwszym punktem na naszej trasie był mural „Toruń wraca do Polski”, przedstawiający generała Józefa Hallera. Mural powstał 100 lat po przyłączeniu Torunia do Macierzy, w ramach projektu pt. „Toruński szlak murali patriotycznych”.

Ulicami Gałczyńskiego i Przy Kaszowniku dotarliśmy do placu 18 Stycznia.

18 stycznia 1920 roku o godz. 4.15 polscy żołnierze sekcji defensywy pod dowództwem porucznika Lissowskiego wyruszyli pieszo z Aleksandrowa do Otłoczyna. Za nimi wolno poruszał się pociąg pancerny "Wilk", do którego w Otłoczynie wsiedli żołnierze. Do niego wkrótce dołączył kolejny pociąg pancerny "Boruta". Krótko przed godz. 8.00 oba pociągi pancerne z żołnierzami wraz z towarzyszącą kawalerią wyruszyły z Otłoczyna w kierunku Torunia. Na Dworzec Główny w Toruniu dotarli wszyscy o godz. 9.50 czasu niemieckiego. Po około 0,5 godzinnej przerwie por. Lissowski dał rozkaz wyjazdu na drugą stronę Wisły – do dworca miejskiego. Żołnierze defensywy obsadzili wyznaczone posterunki, po to aby kolejne oddziały Błękitnej Armii już pod dowództwem pułkownika Stanisława Skrzyńskiego mogły dotrzeć do centrum miasta. O godz. 15.00 po uroczystym powitaniu żołnierzy

w imieniu mieszkańców przez dr Ottona Steinborna, wszyscy wyruszyli

w kierunku ratusza kierując się ulicami: Piastowską, plac i ul. św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, Królowej Jadwigi, Szeroką, na Rynek Staromiejski. W ratuszu niemieckie władze Torunia z nadburmistrzem Arnoldem Hasse, jego zastępcą Willy Stachowitzem

oraz przewodniczącym Rady Miasta – Heinrichem Wartmannem, przekazały władzę pułkownikowi Skrzyńskiemu. 21 stycznia 1920 roku do Torunia przybył dowódca Błękitnej Armii – generał Józef Haller.

 

Źródło informacji: Henryk Miłoszewski, strona internetowa OM PTTK w Toruniu.

 

Ulicą Piastowską ruszyliśmy do kolejnego punktu naszej trasy – pomnika generała Józefa Hallera. 13 sierpnia 2012 roku odsłonięto pomnik generała Józefa Hallera, w 139. rocznicę jego urodzin. Przedstawia on postać w mundurze z pochyloną głową i wspierającego się laską. Napis na cokole brzmi „Generał Józef Haller 1873-1960” oraz „Dowódcy Frontu Pomorskiego wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 roku, Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta  Mieszkańcy Torunia 13 VIII 2012”.

Pozostał nam ostatni obiekt na naszej trasie związany z gen. Hallerem – Ratusz na Rynku Staromiejskim. Pomaszerowaliśmy tam przez pl. św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi i Szeroką. Józef Haller był częstym gościem w Toruniu. Dobrze go tutaj przyjmowano. Generał Józef Haller dla torunian jest synonimem wolności w wymiarze lokalnym, toruńskim czy pomorskim. Jest pierwszym, któremu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Torunia po odzyskaniu niepodległości. Odebrał ten tytuł 18 stycznia 1921 roku, w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów. Mimo upływu czasu jest postacią ważną w naszym mieście. Ma tutaj swój pomnik, nazwę ulicy, jest również patronem szkoły. ©

 74  wycieczkę z cyklu „60+ z PTTK” zakończyliśmy na Rynku Staromiejskim. Przeszliśmy 4 km.  Podczas dłuższej przerwy przy stawie Kaszownik wręczono pozostałym osobom odznakę OK Znam Toruń.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

 

17.01.204r. Toruń – ul. Kraszewskiego, Gałczyńskiego, pl. 18 Stycznia, pl.św. Katarzyny, Szeroka, Rynek Staromiejski  (Haller w Toruniu – 60+ z PTTK), 4 km.

 

Następna wycieczka 24 stycznia 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 - skrzyżowanie ulic Grudziądzkiej/Polnej. Tematyką wycieczki będą „Zapomniane stacje”. Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

 

Dojazd autobusami MZK:

- nr 12, godz. 9.31- pl. Rapackiego

- nr 28, godz. 9.38 – ul. Kraszewskiego

- nr 40, godz. 9.09 – z Ligi Polskiej – przesiadka na aut. nr 12, godz. 9.26 – ul. Kościuszki

 

ZAPRASZAMY!!!

 

 

                                          Relację przygotowała Teresa Karasiewicz -

                                          przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.