- 24 luty i po nocnej ulewie było już bez deszczu, ale na polach wody dużo a temperatura powietrza zmierzała ku wiośnie. Po terenie polodowcowym z głębokimi rozcięciami erozyjnymi wędrowaliśmy z PTTK z prowadzącą przodownikiem Hanną Czech. O godz. 8.00 nastąpił wyjazd autobusem do miejscowości Wola (kierunek Lipno). Trasa wyprawy wiodła: z Woli, przez Trutowo, Hornówek, Niedźwiedzi Jar, do Steklina. Po drodze uczestnicy wycieczki zapoznali się z architekturą dawnych siedzib ziemiańskich położonych na ziemi dobrzyńskiej. Klasztor w Trutowie jest obiektem, który zalicza się do kanonu odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko Pomorskiego.
Wieś Wola byłą w posiadaniu Ogończyków Działyńskich, w XV w. Szeligów i później Żelskich do początków XVIII w. W XVI w. właściciel Woli, Małych Radzików i części Złotopola Sędziwój Żelski herbu Ogończyk posiadał łącznie 33 łany ziemi i ufundował drugi kościół w Woli. W 1757 r. ówczesny dziedzic Szymon Zieliński zagarnął ziemię przynależną do parafii wolskiej, co z czasem stało się przyczyną braku potrzebnych napraw budowli. Doprowadziło to do rozbiórki świątyni i przeniesienia w 1835 r. siedziby parafii do Trutowa, gdzie od 100 lat istniał murowany klasztor i kościół OO. Karmelitów.
Dwór w Trutowie - Niewielki, pierwotnie parterowy dworek w Trutowie został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Wokół założenia, usytuowanego na wzgórzu, powstał ozdobny park ze stawem oraz sad owocowy. Od roku 1948 w budynku tym mieści się Szkoła Podstawowa. W latach sześćdziesiątych przeprowadzono tu remont kapitalny oraz dobudowano piętro. W latach dziewięćdziesiątych dobudowano także salę gimnastyczną. Obecnie jest to piętrowa, dwuskrzydłowa budowla zbudowana na rzucie prostokąta, nakryta dwuspadowymi dachami. W elewacji frontowej usytuowano dwa jednoosiowe ryzality, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Główny, wejściowy został poprzedzony dwukolumnowym gankiem z balkonem.
Kościół św. Anny w Trutowie - Kościół jest budowlą jednonawową, dwuprzęsłową, przykrytą dachem siodłowym. Kościół jest połączony z klasztorem, przez co nie ma głównej fasady, oba budynki zbudowane są na planie prostokąta. W budynek klasztorny wbudowana jest także kwadratowa wieża z zegarem, przykryta barokowym hełmem w ośmioboczną latarnią. Klasztor jest dwukondygnacyjny, pokryty trójspadowym dachem. Północno-zachodni narożnik klasztoru zabezpieczony jest kamienną przyporą. Do kościoła przylega ogrodzony cmentarz. Znajdująca się przy wejściu do kościoła brama na cmentarz, przyozdobiona jest płaskorzeźbą przedstawiającą proroka Eliasza w wozie ognistym.
Hornówek - Eklektyczny dwór w Hornówku wybudowany został w 2 poł. XIX w. przez Hipolita Delegranca. Jest to murowany budynek dwukondygnacyjny, ozdobiony dużym balkonem i ogromnymi kwadratowymi filarami. Główne, frontowe wejście do pałacu prowadziło przez szerokie pięciostopniowe schody i duży ganek. Powierzchnia pałacu wynosiła około 300 m2. Mieściło się tu 15 pomieszczeń, w tym duży salon, skąd szerokie drewniane schody prowadziły na piętro. W piwnicach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze. Posiadłość ogrodzona była wysokimi żywopłotami, zaś wjazdu na jej teren strzegła wielka murowana brama z żeliwnymi wrotami z 2 poł. XIX w. Pozostałości tej bramy zachowały się do dnia dzisiejszego.
Niedźwiedź to miejscowość położona w powiecie lipnowskim w gminie Kikół. Znajduje się w niej zbudowany w stylu eklektycznym niewielki murowany dworek z połowy XIX w. Otaczają go pozostałości parku krajobrazowego z początków XIX w
Steklin -późno-klasycystycznego dworu z połowy XIX w. (wł. prywatna), wokół którego rozciąga się park dworski w typie krajobrazowym z połowy XIX w. o powierzchni 8 ha z 52 gatunkami drzew i krzewów (w tym aklimatyzowane: jedlina Douglasa, platan klonolistny i jałowiec chiński ).
opracowała: Hanna Czech.