LXXXV wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”  03 kwietnia2024r.

 

         „Przez Żabieniec do Parku Miejskiego” to temat 85. wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK”. Na miejscu zbiórki prowadząca Teresa Karasiewicz, przodownik TP, społeczna działaczka OM PTTK w Toruniu, przedstawiła temat kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania.

 

                    Przez Żabieniec do Parku Miejskiego.

                    Trasa wycieczki wiodła od pl. Rapackiego przez Dolinę Marzeń, Żabieniec, ul. Rybaki, Stromą do Parku Miejskiego i dalej do Ogrodu Muzyków.  

                    W trakcie spaceru prowadząca Teresa Karasiewicz przekazała informacje dotyczące Doliny Marzeń, zwracając szczególną uwagę na ciekawostki tam się znajdujące:

- rzeźba „Gnomona” unikalny zegar słoneczny powstały w 1973 roku, wykonany przez artystów Henryka Siwickiego i Eweliny Szczech-Siwickiej. Projekt gnomoniczny wykonał astronom prof. Andrzej Strobel.

- cypryśnik błotny drzewo iglaste naturalnie występujące na błotnistych i bagiennych terenach nad Zatoką Meksykańską, wykształcające pneumatofory, pniaczkowate twory wyrastające pionowo w górę z korzeni – pomnik przyrody od 2006r.

- 3 klony srebrzyste pomniki przyrody od 2006r.

- uregulowana Struga Toruńska.

                    Z Doliny Marzeń uczestnicy ruszyli nad Wisłę na teren Żabieńca, zapomnianą część dawnego przedmieścia Rybaki. Prowadząca określiła położenie dawnego Żabieńca oraz przybliżyła jego historię. Żabieniec funkcjonował od czasów średniowiecznych do końca XVIII wieku. Rybaki w obecnym miejscu i kształcie zaczęły rozwijać się w połowie XIX wieku. Do dziś zachowały się stylowe drewniane domy rybackie oraz duże kamienice czynszowe.

                    Przemieszczając się ulicą Rybaki poznaliśmy historię niektórych budynków:

- dawny budynek służbowy budownictwa wodnego z 1910 roku.

- drewniany parterowy dom z 1853 roku, w którym mieściła się gospoda „Thalgarten”, a później restauracja i kawiarnia „Szwajcarska Dolina”.  

- dom z 1892 roku, zbudowany w specyficznej sumikowo-łątkowej konstrukcji ścian, w ogrodzie którego rośnie 100-letni krzew bzu lilaka.

- oczyszczalnia ścieków z 1895 roku.

- kamienica Reinharda Uebricka z 1904 roku, z płaskorzeźbami o motywach roślinnych i zwierzęcych.

                    Ulicą Stromą zeszliśmy na teren niższej terasy wiślanej, czyli historycznej ulicy Portowej, obecnie Popiełuszki. Prawą stroną Martówki dotarliśmy do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Prowadząca przybliżyła historię tego terenu. Po dotarciu do amfiteatru uczestnicy otrzymali mapki Parku Miejskiego z zaznaczonymi punktami do odnalezienia. Po zakończeniu marszów z mapą wszyscy otrzymali w nagrodę folderki z cyklu Swego nie znacie, cudze chwalicie…”, autorstwa Henryka Miłoszewskiego.

                    Ostatnim punktem naszej wycieczki było dotarcie do Ogrodu Muzyków. Po drodze poznaliśmy historię „Willi Tempskiego”, budynku charakterystycznego dla stylu dworkowego.

 

85. wycieczkę z cyklu „60+ z PTTK” zakończyliśmy przy Grzybku, drewnianym obiekcie parkowym z ławką z 1843 roku, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia. Przeszliśmy 6 kilometrów. W spacerze uczestniczyły 32 osoby.

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

03.04.2024r. Toruń pl. Rapackiego, Dolina Marzeń, Żabieniec, ul. Rybaki, Park Miejski, Ogród Muzyków („Przez Żabieniec do Parku Miejskiego” - 60+ z PTTK)

-  6 km

Następna wycieczka 17 kwietnia 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 – przed wejściem do budynku Tumult, Rynek Nowomiejski.

Temat wycieczki to „Filmowy spacer po Toruniu”.

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanuta Gorzka i Halina Gwizdalska.

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.