- W dniu 06.04.2024r.odbył się kolejny rajd z cyklu ,,Rodzinne Wędrówki z PTTK. Zbiórka uczestników wyznaczona była na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego o godz. 9.35. skąd o godz. 9.45 nastąpił odjazd autobusem do przystanku Pigża skrzyżowanie.
Po przywitaniu uczestników rajdu przez przodownika turystyki pieszej ,kolegi Marka Rucińskiego i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia turyści ruszyli przez wioskę Leszcz zielonym szlakiem w kierunku malowniczego Wąwozu Leszcz.
Leszcz – W 1286 roku wzmiankowany jako folwark, w dokumencie wielkiego mistrza Konrada von Thierberg, na którym występuje jako świadek właściciel Leszcza Piotr. W 1454 roku wieś była własnością rycerską w komturstwie bierzgłowskim. Leszcz jest gniazdem rodzinnym Leskich = Heselecht. Od 1796 roku dzierżawcą wsi był Heinrich Wendt, w 1852 roku Carl Pohl a od 1892 roku Wilhelm Klug. Ciekawostki krajoznawcze: zabudowania dawnego folwarku m.in. przebudowany dawny spichlerz i owczarnie. Dwór w Leszczu został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wokół zabudowań relikty parku krajobrazowego. Na skraju lasu za majątkiem doskonale zachowane grodzisko średniowieczne wyżynne owalne, które było użytkowane w XIV wieku. Na północ od majątku nad bezimiennym strumieniem stał młyn Czerpiecz, po raz pierwszy wymieniony w 1610 roku. Wówczas osada młyńska była własnością miasta Torunia. Ostatnią wzmiankę o zburzonym i opuszczonym młynie posiadamy z 1726 roku.
Po przebyciu wąwozu przy mostku na Strudze Łysomickiej był krótki postój. W tym miejscu uczestnicy złożyli życzenia solenizantowi Ryśkowi Dorożyńskiemu , a On poczęstował pysznymi cukierkami. Następnie ruszyliśmy do wsi Zamek Bierzgłowski, a dalej do Olka.
Po krótkim odpoczynku przeprawiliśmy się przez ruchliwą szosę Toruń Unisław do Rezerwatu Las Piwnicki. Tu podziwialiśmy piękną przyrodę ze 160 letnimi sosnami i 300 letnimi dębami. Rajd zakończył się na przystanku MZK Wrzosy Polana. Przez cały rajd towarzyszyła nam letnia pogoda i dopisywały humory.
Opracował: Marek Ruciński.