LXXXVI wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”  17 kwietnia2024r.

 

            Hasłem przewodnim naszej wędrówki był  Filmowy spacer po Toruniu. Spotkalimy się przy ulicy Rynek Nowomiejski, przy wejciu do budynku siedziby Fundacji Tumult .  Na  pocz±tku prowadz±ce przedstawiły topografię szlaku filmowego, jedynego w swoim rodzaju, umożliwiaj±cego zapoznanie się z perłami polskiej kinematografii, które w tutejszych plenerach, budynkach, uliczkach czy tajemniczych zak±tkach zostały nakręcone w naszym miecie.

Trasa wycieczki:  ul. Rynek Nowomiejski- Wózek repatrianta pomnik powięcony produkcji filmu „Prawo i pię¶ć”, Bulwar Filadelfijski tablice z fotosami filmu „Rejs, mural z kultowymi „rejsowymi cytatami, ulica Podmurna – tablica upamiętniaj±ca powstanie filmu, „Rok spokojnego słońca, ul. Piekary- Areszt ledczy ukazany w filmach „Rok spokojnego słońca”, „Jeszcze nie wieczór", Toruński most drogowy im. Józefa Piłsudskiego, który moglimy ogl±dać w filmach „Zamach oraz „Czterej pancerni i pies Park Miejski na Bydgoskim Przedmieciu Ziggy Dust",  Centrum Targowe Park- „Lekarz.

             Toruń od 1931 roku był wielokrotnie planem filmowym, Stare Miasto kryje mnóstwo tajemnic i zaskakuj±cych miejsc zwi±zanych z X Muz±.  

          W latach 30. XX wieku Toruń po raz pierwszy stał się plenerem filmowym za spraw± producenta i reżysera Bernarda Marwińskiego. Jego szumnie otwarta wytwórnia filmowa MARWIN FILM rozpoczęła w 1931 roku zdjęcia do pełnometrażowego melodramatu „Panienka z chmur”. Z filmu zachowało się do dzi jedynie kilka minut .

          Potem poszło już z górki. W 1938 nakręcono w Toruniu film „Ludzie Wisły. Po wojnie zrealizowano zdjęcia do „Zamachu, „Czterech pancernych, „Prawa i pię¶ci, czy legendarnego „Rejsu.  

          Od tego czasu Toruń stał się jednym z ulubionych przez twórców miast, które stało się tłem wielu znanych filmów.

         

Prawo i pię¶ć

 

Film nagrany w 1964 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Skórzewskiego zyskał miano pierwszego „polskiego westernu. Premiera filmu odbyła się w nieistniej±cym już dzi kinie Grunwald.

Akcja filmu toczy się po zakończeniu II wojny wiatowej a Toruń gra w nim opuszczone niemieckie miasteczko Graustadt nosz±ce już polsk± nazwę Siwowo, do którego przybywa pełnomocnik rz±du Andrzej Kenig. Rola ta brawurowo zagrana przez Gustawa Holoubka. Andrzej Kening przybył do miasta aby zabezpieczyć pozostawione domy i rzeczy i przygotować je na przyjazd przesiedleńców ze wschodu. Kenig jednak szybko orientuje się, że jego towarzysze wcale nie zamierzaj± ratować maj±tku poniemieckiego, ale chc± go wywieĽć i sprzedać. Kenig jako jedyny się im przeciwstawia, próbuje przeci±gn±ć na swoj± stronę kilku z nich, a gdy to nie przynosi skutków, staje z nimi do otwartej walki, jako jeden sprawiedliwy przeciwko grupie zdeterminowanych złoczyńców.

Sceny do filmu realizowano na Rynku Nowomiejskim w tle widać kociół ¦w. Jakuba położony przy wschodnim jego narożniku oraz stoj±cy w sercu rynku ewangelicki kociół ¦w. Trójcy oraz na ulicy Ciasnej, jednej z najwęższych ulic na Starym Mieci, której  urok docenili także inni filmowcy. Montaż scen sugeruje że ulica ta dochodzi do Rynku Nowomiejskiego. W rzeczywistoci znajduje się ona nieco dalej i ł±czy z ulicami Mostow± i Podmurn±. Muzycznym motywem przewodnim była piewana przez Edmunda Fettinga piosenka „Nim wstanie dzień ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyk± Krzysztofa Komedy. W filmie obok Gustawa Holoubka zagrali m. in. Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz oraz Hanna Skarżanka.

31 sierpnia 2008 roku na Rynku Nowomiejskim odsłonięto pomnik powięcony tej produkcji filmowej, jest to wózek repatrianta oraz słup ogłoszeniowy z fotosami z filmu.

 

Rejs

Legendarny  i kultowy film Marka Piwowarskiego kręcono w Toruniu w 1969 roku. Główna fabuła filmu jest pasażer na gapę. Na wilańskim statku wycieczkowym zostaje on wzięty za instruktora kulturalno-owiatowego. Mężczyzna ochoczo wciela się w tę rolę i organizuje pasażerom rozmaite rozrywki. Mimo ich żenuj±cego poziomu kierownictwo rejsu jest zachwycone.  Nadrzeczna plaża, któr± widzimy w scenie otwieraj±cej film, to brzeg Wisły w Toruniu, dzisiejszy Bulwar Filadelfijski.

          Pierwsze ujęcia widocznej na ekranie plaży zaczynaj± się na wysokoci Bramy Żeglarskiej, która znajduje się na końcu prowadz±cej od Rynku Staromiejskiego w kierunki Wisły ul. Żeglarskiej. Włanie na wysokoci Bramy Żeglarskiej na bulwarze w 2005 roku upamiętniono nagrywanie filmu  ustawiaj±c tablice z fotosami a na nadwilańskim murku powstał mural z kultowymi rejsowymi cytatami. Na Bulwarze znajduje się również Stara Katarzynka łódka któr± widzimy w pierwszych scenach Rejsu, a która w latach 1969-2000 pływała pomiędzy oboma brzegami Wisły. Katarzynka zbudowana została w 1955 roku w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego Mazowsze. W filmie pojawia się również panorama Starego Miasta od strony Wisły, Most im. Józefa Piłsudskiego oraz widok na lewy brzeg Wisły. W Rejsie obok zawodowych aktorów m. in.: Stanisława Tyma, Zdzisława Maklakiewicza, wyst±pił Jan Himilsbach, dla którego film był ekranowym debiutem.  Wyst±pili także amatorzy wyłonieni w castingach.

Rok spokojnego słońca

Film w reżyserii Krzysztofa Zanussiego z 1984 roku, to niezwykły film o miłoci, w którym Toruń zagrał małe miasteczko, gdzie na Ziemiach Odzyskanych. Opowie¶ć o miłoci rodz±cej się w powojennych zgliszczach daleka jest jednak od melodramatycznych schematów. Główni bohaterowie to ludzie ponad czterdziestoletni, dojrzali i ciężko dowiadczeni przez los. Emilia, która w czasie wojny straciła męża, niewiele oczekuje już od życia, jest kobiet± zmęczon± i pozbawion± złudzeń. Norman, były więzień niemieckiego obozu jenieckiego, próbuje w zniszczonej Europie przepracować wojenn± traumę i nie spieszy się z powrotem do Ameryki. On nie mówi po polsku, ona nie zna angielskiego, ale podobne dowiadczenia sprawiaj±, że potrafi± porozumieć się bez słów. Zwi±zek między kochankami nie opiera się na namiętnych uniesieniach, ale na potrzebie ciepła i bliskoci. Ta miło¶ć od pocz±tku naznaczona jest wiadomoci± mierci. Pozostałoci po wojnie- zrujnowane domy, wybuchaj±ce na polach miny oraz pozostawione przez Niemców zbiorowe mogiły- to swojego rodzaju memento mori, przypominaj±ce o nietrwałoci ludzkiego szczę¶cia.

          Przemierzaj±c uliczki i zakamarki Starego Miasta, z trudem rozpoznamy miejsca, które widać na kadrach filmowych.  Film powstał w przeważaj±cej mierze w przestrzeni Starego Miasta. Za scenerię posłużyła ulica Podmurna, na której widnieje tablica upamiętniaj±ca powstanie filmu, wmurowana w chodnik na wysokoci w budynku nr 83. Jej uroczyste odsłonięcie nast±piło w 2018 roku przez samego reżysera podczas MFF Tofifest, ulice Szewska i Przedzamcze czy odchodz±ca od Rynku Nowomiejskiego ulica w. Jakuba. Sceny z filmowego dancingu odgrywano w budynku Dworzu Artusa.
Film realizowano równie
ż na tle budynku aresztu ledczego zwanego Okr±glakiem przy ul. Piekary 53, który to jest jedynym tego rodzaju budynkiem zbudowanym w formie panotpikonu.  Dalej na ul. Franciszkańskiej, w scenach w tle jawi się obecny budynek obecnego Planetarium, a niegdysiejszego zbiornika na gaz, należ±cego do Gazowni Miejskiej. W filmie wykorzystano krajobrazowo most kolejowy w Toruniu, a także Parowozownię na stacji kolejowej Toruń Miasto.

          W filmie zagrała plejada polskich aktorów Maja Komorowska, Hanna Skarżanka, Stella Ewa Dałkowska, Jerzy Stuhr, Wiesław Michnikowski, Janusz Gajos czy Marek Kondrat. Zdobył on też międzynarodowe uznanie wród krytyków filmowych.

 

Jeszcze nie wieczór

 Nagrodzony Srebrnymi Lwami w Gdyni „Jeszcze nie wieczór” to film wyj±tkowy w polskim kinie. Bardzo rzadko nasi filmowcy zajmuj± się staro¶ci±. A jeszcze rzadziej udaje im się pokazać j± w ciepły, pozytywny sposób. To film o miło¶ci i przemijaniu, powstał w 2008 roku a jego reżyserem jest Jacek Bławut. Akcja filmu zbudowana jest wokół grupy aktorów, pensjonariuszy Domu Aktora w Skolimowie, którzy staj± przed szans± na zagranie jeszcze jednej być może ostatniej roli w życiu. Mieszcz±cy się przy ul. Piekary 53 Areszt ¦ledczy  tzw. „Okr±glak” był głównym planem dla toruńskich ujęć filmu. To tutaj aktorzy wystawiaj± „Fausta” a widowni± s± autentyczni aresztanci w nim osadzeni. W filmie wykorzystano też inne lokalizacje. Główny bohater grany przez Jana Nowickiego spaceruje ulicami Torunia. Spotykamy go na ul. Pod Krzyw± Wież±, na ul. Bankowej i Podmurnej i wreszcie w położonej u stóp ruin Zamku Krzyżackiego Fosie Zamkowej. W filmie wykorzystano w różnych ujęciach jako tło Teatr Wilama Horzycy i Bramę Żeglarsk±, będ±c± zwieńczeniem biegn±cej od Rynku Staromiejskiego ul. Żeglarskiej. Bohaterów filmu spotykamy też na ul. Kopernika oraz na ul. Ciasnej.

W obsadzie znalazły się wielkie nazwiska kina polskiego. Obok wspomnianego Jana Nowickiego widzowie mogli zobaczyć Beatę Tyszkiewicz, Danutę Szaflarsk±, Irenę Kwiatkowsk±, Ninę Andrycz, Ewę Krasnodębsk±, Romana Kłosowskiego, Wieńczysława Glińskiego, Stefana Burczyka. Partnerowała im dwójka młodych aktorów- Sonia Bohosiewicz oraz Antoni Pawlicki. 

 

Zamach

Film Jerzego Passendorfera z 1958 roku opowiada historię jednej z najsłynniejszych akcji Armii Krajowej podczas II wojny ¶wiatowej. Mowa o udanym zamachu przygotowanym przez polskie podziemie na dowódcę policji i SS generała Fransa Kutscherę, który okre¶lany był mianem „kata Warszawy”. Toruński most im. Józefa Piłsudskiego okazał się być idealny do zagrania roli, wysadzonego w czasie Powstania Warszawskiego mostu im. Kierbedzia, na którym doszło do zamachu i na którym reżyser precyzyjnie zrekonstruował trwaj±c± zaledwie jedn± minutę i czterdzie¶ci sekund akcję.

Czterej pancerni

Kolejny raz rolę warszawskiego mostu w czasie II wojny wiatowej toruński most zagrał w jednym z najsłynniejszych i najchętniej ogl±danych polskich seriali pt. „Czterej Pancerni i Pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego. W szóstym odcinku zatytułowanym Most, kiedy to załoga Rudego 102 usiłuj±c przeprawić się przez Wisłę, zostaje trafiona pociskiem przeciwpancernym.

W Toruniu jest jeszcze jedno miejsce cile zwi±zane z serialem osiedle Pancernych w położonej we wschodniej czę¶ci miasta dzielnicy Bielawy Grębocin. Gdzie większo¶ć bohaterów serialu ma swoje ulice.

Ziggy Dust

To opowie¶ć o Zbyszku Cołbeckim, wywodz±cym się z Torunia nieszablonowym człowieku i wyj±tkowej postaci. Reżyser prowadzi widza przez życie głównego bohatera od póĽnych lat 70 tych po czasy współczesne. Ziggy Dust to w latach 80 tych muzyk i założyciel punkowego zespołu Bikini, następnie zegarmistrz, DJ, emigrant z wyboru, aż wreszcie Tańcz±cy Zamiatacz Ziggy Dust w Londynie, co odnotowały zagraniczne media m.in. CNN i BBC. Ważnym elementem filmu Kruka s± gocie wiadkowie. ¦wietnie dobrani, ludzie ważni dla polskiej i toruńskiej sceny muzycznej i kulturalnej: Kazik Staszewski i jego żona Anna Staszewska, która piewała w zespole Bikini, Yach Paszkiewicz robi±cy dla Ziggyego klipy. W filmie możemy zobaczyć różne miejsca w Toruniu, w których pojawiał się Zbyszek Cołbecki. Widzimy go uprawiaj±cego joggingu w Parku na Bydgoskim i na mocie Józefa Piłsudskiego. Na ulicy Podmurnej ogl±damy warsztat  zegarmistrzowski rodziny bohatera. Zdjęcia realizowano też w mieszkaniu Ziggiego. Ponadto wybrane sceny kręcono również w Hali Sportowej przy ul. Bema,
Dolinie Marze
ń, parku na Bydgoskim Przedmieciu, na Placu Rapackiego
i Bulwarze Filadelfijskim, w klubie „Pod Anio
łem w Ratuszu Staromiejskim, Od Nowa, kawiarni Fonte, mieszcz±cej się przy ulicy Warszawskiej.

Lekarze

To emitowany w latach 2012-2014 serial filmowy  którego reżyserami byli Filip Zylber, Marcin Wrona, Jacek Filipiak, Bartek Konopka. Opowiada o losach chirurgów jednego z toruńskich szpitali. Główna bohaterka - Alicja Szymańska (Magdalena Różczka), jest młod± i ambitn± lekark±, stawiaj±ca pierwsze kroki w zawodzie. Jest przekonana, że ma opracowany plan na swoje życie. Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywaj± się specjalistyczne konsultacje medyczne? Na oddziale chirurgicznym podpatrujemy codzienn± pracę lekarzy: panuj±c± wród nich hierarchię, konieczno¶ć podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z problemami ekonomicznymi. Choć zwykle posługuj± się niezrozumiałym dla zwykłego miertelnika językiem, jest też miejsce na drobne żarciki czy rodowiskowe anegdoty. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i dowiadczenia, również zdarzaj± się momenty zaskakuj±ce Filmowcy zaanektowali dla siebie przedwojenne Centrum Targowe Park na Bydgoskim Przedmieciu, mieszcz±ce się przy Szosie Bydgoskiej 3 i tam ulokowali Szpital Specjalistyczny Copernicus.

W Toruniu niemalże nie było miejsc gdzie ekipa Lekarzy, chociaż na chwilę nie postawiłaby swych kamer. Filmowy dom głównej bohaterki miecił się przy ul. Łaziennej 10. Sceny do filmu kręcono w przestrzeni Starego Miasta, przy ul. Łaziennej włanie, ale także na ul. Szczytnej, Mostowej, na Rynku Staromiejskim, na ul. Franciszkańskiej, gdzie w tle w kadrach filmowych dostrzegamy budynek Planetarium, czy wreszcie z rogu ul. Franciszkańskiej i Piekar na tle budynku toruńskiego Aresztu, zwanego Okr±glakiem. Serialowych bohaterów spotykamy również na zabytkowych uliczkach Bydgoskiego Przedmiecia czy w czasie akcji ratunkowej na toruńskim stadionie żużlowym Motoarenie. Na ekranie wielokrotnie pojawia się panorama Starego Miasta widziana od strony położonej na lewym brzegu Wisły, Kępy Bazarowej, czy most im. Józefa Piłsudskiego a także toruńskie kawiarnie czy restauracje, jak choćby ta w Hotelu Bulwar.

W serialowych lekarzy wcielili się znani polscy aktorzy m.in.: Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Jacek Koman, Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Agnieszka Więdłocha, Szymon Bobrowski, Marcin Perchuć, Borys Szyc, Olga Boł±dĽ

         

W tym miejscu zakończylimy 86 wycieczkę Filmowy spacer po Toruniu.

 

Następna wyprawa 24 kwietnia 2024 roku. Spotykamy się o godz. 10.00   przy pl. Armii Krajowej. Temat Rezerwat Kępa Bazarowa.

Trasa piesza wyniesie około 5 km. Prowadz±ca Teresa Karasiewicz przodownik turystyki pieszej PTTK.

Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubiorze. Może być błoto i komary.

 

                              ZAPRASZAMY!                                       

Relację przygotowała: Hanuta Gorzka – przodownik turystyki pieszej PTTK