- Uczestnicy WR spotkali siê o godz. 7,00 na stacji kolejowej Toruñ G³ówny i udali siê poci±giem do Gniewkowa. Tam na peronie przywitali ich prowadz±cy i wykonano pami±tkow± fotkê uczestnikom. Pogoda by³a w porz±dku prawie przez ca³y czas poda³ deszczyk ale nie za mocno, jednym s³owem nie kurzy³o siê. Opuszczamy zabudowania Suchatówki i asfaltem dotarli¶my do Zajezierza. Nastêpnie obrze¿em jez. Starego le¶n± drog± dotarli¶my do Kana³u Fryderyka. Aby zapobiec wylewom jez. Starego, w 2 po³owie XVIII w. (za czasów Fryderyka Wielkiego) wykonano kana³ ³±cz±cy jezioro Stare z piaszczyst± kotlin± miêdzywydmow±.
Dno kotliny, po³o¿one jest znacznie ni¿ej od zwierciad³a jez. Starego i posiada ch³onn± warstwê ¿wirow±. Kana³ zwany Kana³em Fryderyka przebiega w¶ród lasu na d³ugo¶ci 1,8 km, w bardzo g³êbokich przekopach dochodz±cych do 18 m g³êboko¶ci. Z biegiem czasu ch³onno¶æ kotliny zmala³a. W czasie wiêkszych sp³ywów dno kotliny ulega³o zalaniu, przekszta³caj±c je z czasem w jezioro, zwane jeziorem Nowym. W 1904 r. dokonano renowacji Kana³u Fryderyka oraz utworzono piêæ studni w dnie jez. Nowego. W 1917 r. nast±pi³a pierwsza wielka powód¼ w Obni¿eniu Gniewkowskim, która spowodowa³a zalanie znacznej ilo¶ci terenów rolniczych. W 1924 r. pog³êbiono Kana³ Fryderyka w celu polepszenia sp³ywu wód. W 1931 r. opracowano projekt studni. Ró¿nica poziomu wody miedzy jeziorami to ok. 4 m.
Grupa skierowa³a siê w stronê jez. Nowego i po jego obej¶ciu na le¶nym parkingu przygotowanym przez nadle¶nictwo odpoczê³a i siê posili³a. Dalsze przej¶cie odby³o siê drogami i przecinkami Puszczy Bydgoskiej.
Puszcza Bydgoska – kompleks le¶ny po³o¿ony na po³udnie od Bydgoszczy i Torunia, o powierzchni ponad 45 tys. ha. Charakteryzuje siê wystêpowaniem rozleg³ych pól wydm ¶ródl±dowych, poro¶niêtych borem sosnowym z domieszkami gatunków li¶ciastych dêbu, brzozy, grabu i innych. Puszcza znajduje siê w mezoregionie Kotliny Toruñskiej (zwanej tak¿e Toruñsko-Bydgosk±), granicz±cym od pó³nocy z pojezierzami: Che³miñskim, Dobrzyñskim i Krajeñskim, a od po³udnia z Równin± Inowroc³awsk±. W ca³o¶ci administrowana jest przez Regionaln± Dyrekcjê Lasów Pañstwowych w Toruniu, w nadle¶nictwach: Bydgoszcz, Solec Kujawski, Cierpiszewo i Gniewkowo. Puszcza Bydgoska rozci±ga siê na obszarze o d³ugo¶ci oko³o 65 km i szeroko¶ci od 12 do 20 km. Jej granice wyznaczaj±: na pó³nocy i wschodzie: rzeka Wis³a, na po³udniu: rzeka T±¿yna (u swego uj¶cia) i krawêd¼ Równiny Inowroc³awskiej, na zachodzie: rzeka Noteæ i Kana³ Górnonotecki.
Maszerowali¶my lasami które obfituj± na jesieni w grzyby i mimo tego, ¿e mieli¶my 20 kwietnia uda³o nam siê znale¼æ ca³kiem sporego i zdrowego ko¼larza. niestety tempo marszu nie pozwala³a nam na ich poszukiwanie. Mimo m¿awki prowadz±cy robi³ krótkie odpoczynki by¶my mogli siê nawodniæ, a na jednym z postojów wymienili¶my siê s³odyczami. Po drodze minêli¶my rów odwadniaj±cy.
Rów/kana³ odwadniaj±cy – Straty materialne w rolnictwie, le¶nictwie i gospodarce komunalnej Gniewkowa i najbli¿szej okolicy, spowodowane przez powodzie w latach 1960-61 oraz w latach 1966-68 wymusi³y okre¶lone dzia³ania zwi±zane z odwodnieniem terenu. Projekt odwodnienia Obni¿enia Gniewkowskiego, zosta³ zrealizowany w latach 1969-70 poprzez: wykopanie rowu odwadniaj±cego, przeprowadzonego przez wydmy gniewkowskie oraz zapewnienie grawitacyjnego sp³ywu nadmiaru wód za po¶rednictwem Strugi Zielonej do Wis³y. Przekopany kana³ mia³ za zadanie odprowadzaæ nadmiar wody z jeziora Nowego do Strugi Zielonej. Jezioro Nowe posiada powierzchniê oko³o 29 ha i ¶redni± g³êboko¶æ 3 m; otoczone jest wokó³ lasami Puszczy Bydgoskiej. Ca³a operacja przybra³a jednak niezamierzony skutek, poniewa¿ kana³em sp³ynê³a wiêkszo¶æ wody z jeziora Nowego. Obecnie to suchy rów, a jez. Nowe to p³ytkie i ma³e jeziorko z którego nie ma co rów odprowadzaæ.
- Koñcowy etap wêdrówki przebiega³ skrajem poligonu wojskowego gdzie mogli¶my zobaczyæ ¶lad poligonowej kolejki w±skotorowej. Zatrzymali¶my siê przy obelisku po¶wiêconemu poleg³ym w czasie wyzwalania Torunia w czasie II wojny ¶wiatowej ¿o³nierzom armii sowieckiej. Nastêpnie przechodz±c przez wiadukt przy strzelnicy Polskiego Zwi±zku £owieckiego doszli¶my do skrzy¿owania ulic Poznañskiej i Szubiñskiej w Toruniu gdzie zakoñczyli¶my wêdrówkê.