LXXXVII wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 24 kwietnia 2024r.
„Rezerwat Kępa Bazarowa” to temat 87. wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK”. Na miejscu zbiórki prowadząca Teresa Karasiewicz, przodownik TP, społeczna działaczka OM PTTK w Toruniu, przedstawiła temat kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania.
Rezerwat Kępa Bazarowa
Trasa wycieczki wiodła od pl. Armii Krajowej przez Kępę Bazarową do rezerwatu i z powrotem w kierunku mostu drogowego i przez most do pl. Rapackiego.
W trakcie spaceru prowadząca Teresa Karasiewicz przekazała informacje dotyczące pl. Armii Krajowej oraz wiaduktu na tymże placu.
Dalej uczestnicy ruszyli w kierunku Kępy Bazarowej. Prowadząca określiła położenie tej wyspy oraz przybliżyła jej historię.
Kępa Bazarowa – wiślana wyspa porośnięta bujnym lasem łęgowym, rezerwat przyrody od 1987 roku. Zatrzymywali się na niej kupcy, organizowano tu bazary, w 1411 roku zawarto I pokój toruński z Krzyżakami. W 1583r. protestanckie władze Torunia wygnały tu nierządnice, które nie chciały płacić podatków. Wówczas teren ten nazwano Małpim Gajem. W XVIII wieku Kępa Bazarowa stała się miejscem niekontrolowanego handlu oraz osiedlania się pozacechowego rzemiosła. W 1813 roku, w czasie oblężenia rosyjskiego, wyspa została podpalona i zniszczona. Jej wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków. Wpłynęły na to akumulacyjne możliwości Wisły.
Ścieżką edukacyjną uczestnicy ruszyli w głąb rezerwatu, najpierw do nowo ustanowionych pomników przyrody, dalej w kierunku mostu kolejowego.
Pomniki przyrody ustanowione w 2024r.:
- grab zwyczajny „Stanisław”
- grab zwyczajny „Melania”
- jesion wyniosły „Antoni”
Rezerwat Kępa Bazarowa
- Rezerwat utworzono w 1987 roku w celu zachowania łęgu wierzbowo–topolowego o cechach zbiorowiska naturalnego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 32,40 ha. Obszar rezerwatu zajmuje część naturalnej wyspy pomiędzy Wisłą a odnogą Wisły. Drzewostany rezerwatu wchodzą w skład lasów komunalnych miasta Torunia. Obszar rezerwatu rozdziela most kolejowy.
Przy punkcie widokowym Panorama Torunia uczestnicy poznali historię przystani wioślarskiej na Kępie Bazarowej.
Przystań na Kępie Bazarowej – pierwsza przystań wioślarska na Pomorzu, powstała w 1925 roku. Dawna siedziba klubu sportowo-turystycznego „Budowlani” w Toruniu. Obiekt wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W 2014 roku klub został przeniesiony do Areny Toruń. Od 1 czerwca 2022 roku mieści się tam Pałac Widokowy.
Przemieszczając się drogą wzdłuż Wisły dotarliśmy na teren plaży miejskiej. Próbowaliśmy dojść do ujścia Starej Wisły do Wisły, ale ostatni fragment był dla nas za trudny do pokonania. Podczas przerwy zapoznaliśmy się z opisem Kępy Bazarowej zawartym w książce „Najciekawsze osobliwości miasta Torunia” Mariana Sydowa.
Mostem drogowym im. Piłsudskiego dotarliśmy do pl. Rapackiego, gdzie zakończyliśmy 87. wycieczkę z cyklu „60+ z PTTK”. Przeszliśmy 6 kilometrów. W spacerze uczestniczyło 37 osób.
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
24.04.2024r. Toruń pl. Armii Krajowej, ul. Dybowska, Kępa Bazarowa + rezerwat, punkt widokowy Panorama Torunia, most im. Piłsudskiego, pl. Rapackiego. („Rezerwat Kępa Bazarowa” - 60+ z PTTK) - 6 km
Następna wycieczka 8 maja 2024r.
Spotykamy się o godz. 10.00 – przy pętli tramwajowej ul. Heweliusza.
Temat wycieczki to „Spacer po Jarze”.
Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Teresa Karasiewicz
Dojazd:
- tramwaj nr 3 – pl. Rapackiego godz. 9.28
- tramwaj nr 6 – z pętli przy Olimpijskiej godz. 8.58
ZAPRASZAMY!!!
Relację przygotowała -Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.