XC wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”  22 maja 2024r.

 

„Zamek Władysława Jagiełły” to temat 90. wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK”. Na miejscu zbiórki prowadząca Teresa Karasiewicz, przodownik TP, społeczna działaczka OM PTTK w Toruniu, przedstawiła temat kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania.

                     Trasa wycieczki wiodła od Domu Muz przy ul. Poznańskiej przez Krowi Mostek, wał przeciwpowodziowy, ul. Dybowską na Kępę Bazarową, następnie drogą wzdłuż Wisły do zamku Dybów i dalej mostem drogowym im. Piłsudskiego do pl. Rapackiego.

                    Ruiny warowni (zamek królewski Dybów) wznoszą się na lewym brzegu rzeki Wisły w dzielnicy Podgórz. Koło zamku przebiegają szlaki piesze turystyczne: niebieski (Toruń – Gniewkowo), czarny forteczny (Toruń – Toruń) oraz kulturowy św. Jakuba (Toruń – Trzemeszno). Dzieje zamku wyznacza podpisany w 1422r. tzw. pokój mełneński, na mocy którego król Władysław Jagiełło odzyskał ziemie na lewym brzegu rzeki Wisły podarowane Krzyżakom w 1230r. przez księcia Konrada Mazowieckiego. Kiedyś zamek związany był z bogatą osadą zwaną Nieszawą, Nową Nieszawą lub Dybowem. Upadek warowni rozpoczął się w czasach wojen szwedzkich. W XIX wieku teren zamku został włączony do fortyfikacji miejskich. W 1954 roku władze wojskowe przekazały zamek Dybów toruńskim władzom miejskim. Całość ruin jest ogólnie dostępna, co niektórzy „zwiedzający” wykorzystują do ich dewastacji.

                    Z miejsca zbiórki ruszyliśmy w kierunku Krowiego Mostku i dalej na wał przeciwpowodziowy. W trakcie przejścia poznaliśmy historię zamku Władysława Jagiełły. Po dotarciu do odremontowanej platformy widokowej „Panorama Torunia” poszerzyliśmy wiadomości o Kępie Bazarowej (w ramach wycieczek 60+ z PTTK bywaliśmy tutaj wcześniej). Droga wzdłuż Wisły doprowadziła nas do bohatera naszej wycieczki – zamku Dybów. Tutaj prowadzący, posiłkując się planem zamku Dybów według Lidii Grzeszkiewicz-Kotlewskiej, przedstawili nam poszczególne części tej budowli. Zamek składał się z trzech części: budynku mieszkalnego, dziedzińca oraz wieży bramnej.

                    Po wysłuchaniu informacji związanych z poszczególnymi etapami powstawania oraz modernizacji tej budowli drogą wybrukowaną, tzw. kocimi łbami, dotarliśmy do mostu drogowego im. Piłsudskiego.

                    90. wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy na placu Rapackiego. Przeszliśmy 6 kilometrów. W spacerze uczestniczyło 27 osób.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

22.05.2024r. Toruń, Dom Muz ul. Poznańska, Krowi Mostek, wał przeciwpowodziowy, Kępa Bazarowa, zamek Dybów, pl. Rapackiego („Zamek Władysława Jagiełły” - 60+ z PTTK) -  6 km

 

Następna wycieczka 29 maja 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 – skrzyżowanie ulic Polna/Chrobrego

(przystanek Dębowa Góra).

Temat wycieczki to „Łakoma Góra”.

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej

Teresa i Grzegorz Karasiewicz.

Dojazd autobusem MZK:

- nr 28, odjazd z ul. Okrężnej o godz. 9.27

- nr 42, odjazd z ul. Olimpijskiej o godz. 9.27

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.