XCII wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”  05 czerwca 2024r.

 

               „Góra św. Jakuba” to temat 92. wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK”. Na miejscu zbiórki prowadzący przodownicy TP, społeczni działacze OM PTTK w Toruniu, przedstawili temat kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania. Znów maszerowaliśmy „szlakiem gór toruńskich”. Trasa wiodła od Góry Buchty, przez Winnicę do Góry św. Jakuba.

 

                    Góra św. Jakuba naturalne wzniesienie, wyższa terasa wiślana, obecnie zniwelowana i przecięta ul. Traugutta. Górując nad miastem stanowiła zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Była dogodnym miejscem do obsadzenia przez nieprzyjaciela, chcącego zaatakować Toruń, używając ostrzału artyleryjskiego. Na Górze św. Jakuba, w latach 1828-1833,  pruskie władze wojskowe zbudowały fort, w celu wzmocnienia osłony wschodniej części miasta, otoczonego wówczas systemem bastionów i lunet. Fort św. Jakuba do 1920 roku nosił nazwę Jakobsfort, natomiast w okresie międzywojennym obiekt określano koszarami Jana Kilińskiego. W latach 50. XX wieku teren fortu opuściło wojsko, a pomieszczenia obiektu przekształcono na mieszkania. Obecnie fort stoi pusty i niszczeje.

Pomniki przyrody na Górze św. Jakuba – ustanowione w 2024 roku:

- dąb szypułkowy „Sułtan”

- klon jawor „Jacobi”

- klon jawor „Weese”

- klon jawor „Thomas”.

 

                    Z miejsca zbiórki ruszyliśmy w kierunku Góry Buchty pieszymi szlakami turystycznymi: żółtym, czarnym fortecznym i kulturowym św. Jakuba. Góra Buchta to najwyższa terasa nadwiślańska. Miała duże znaczenie pod względem militarnym i obronnym. W latach 1887-1893 zbudowano tu fort pancerny, Buchtafort (Fort I). Ulicą Winną doszliśmy do punktu widokowego na most drogowy im. gen. Elżbiety Zawackiej i dalej w kierunku Winnicy.

                    Winnica stara, sięgająca średniowiecza część Torunia, położona wzdłuż niższej zalewowej terasy Wisły. Osada była związana z uprawą winorośli oraz rybołówstwem i flisactwem. Dziś najstarsza zabudowa Winnicy sięga 2. poł. XIX wieku. Znajduje się tutaj również młyn Trzeposz, położony bezpośrednio nad wodami Wisły. Ciekawostką tego terenu jest ogród deszczowy, usytuowany w pobliżu pomnika przyrody, 350-letniego dębu szypułkowego, ustanowionego w 1955 roku.

                     Ulicą Winnica ruszyliśmy w kierunku Góry św. Jakuba, mijając po drodze miejsce dawnego cmentarza benedyktynek toruńskich. Cmentarz istniał od 1667 roku do 1837, kiedy wydano decyzję o jego likwidacji.

        92. wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy przy Dworcu PKP Toruń Miasto. Przeszliśmy 7 kilometrów. W spacerze uczestniczyło 40 osób.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

05.06.2024r. Toruń, ul. Przy Skarpie, Góra Buchta, Winnica, Góra św. Jakuba, Toruń Miasto PKP. („Góra św. Jakuba” - 60+ z PTTK) -  7 km

Następna wycieczka 12 czerwca 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 – pętla przy ul. Szubińskiej.

Temat wycieczki to „Sekrety lewobrzeżnego Torunia”.

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej

Halina Gwizdalska.

Dojazd autobusami MZK:

- nr 10 – odjazd z pl. Rapackiego  o godz. 9.24

- nr 29 – odjazd z Kolankowskiego o godz. 8.45

 

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.