XCIII wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”  12 czerwca 2024r. 

      Temat przewodni 93 wycieczki to „Sekrety lewobrzeżnego Torunia", czyli: stacja uzdatniania wody w Małej Nieszawce,  drewniany kościółek pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wiekowy dom pomennonicki z 1902 roku, „Rancho” Nieszawka.   

 

Spotkaliśmy się na pętli MZK przy ulicy Szubińskiej. Po powitaniu wyruszyliśmy do Stacji uzdatniania wody Mała Nieszawka ul. Wodociągowa.

Mała Nieszawka to wieś w gminie Wielka Nieszawka, jej historia rozpoczyna się od 1230 roku. Stacja ta należąca do Toruńskich Wodociągów jest po remoncie. To jeden z dwóch podstawowych obiektów, dostarczających wodę do Torunia i okolicznych gmin. Właśnie tam woda jest filtrowana i dalej przesyłana wodociągami do mieszkań. Po 58 latach użytkowania stacji, jej modernizacja stała się niezbędna. Urządzenia w niej pracujące były energochłonne, woda była chlorowana ręcznie. Co nie spełniało żadnych norm. Teraz w Małej Nieszawce jest ujęcie gruntowe. Ujmowane wody mają cechy typowej wody słodkiej. Charakteryzują się niską barwą, odczynem słabo- zasadowym, są średnio twarde lub twarde. W chwili obecnej woda z Małej Nieszawki jest prawie jak źródlana.

Następnym punktem naszej trasy był bardzo ładnie odnowiony budynek pomennonicki z 1902 roku. Na dzień dzisiejszy  budynek jest wykorzystany jako pomieszczenia biurowe.

Następnie zatrzymaliśmy się by podziwiać dawny kościół mennonicki. W Małej Nieszawce stoi zachowany do dziś ponad stuletni kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to jedyny drewniany obiekt sakralny związany z mennonitami w województwie Kujawsko- Pomorskim.

W 1778 roku powstała kaplica, która służyła za dom modlitewny równocześnie mennonitom i luteranom. Kaplica spłonęła wskutek uderzenia pioruna. W 1890 roku w miejscu kaplicy powstał kościół, także dla mennonitów i luteranów. 1 sierpnia 1945 roku po opuszczeniu dawnych wyznawców, kościół został zaadoptowany przez katolików. Jest to kościół orientowany. Zbudowany z drewna o konstrukcji zrębowej i osadzony na kamiennej podmurówce. Wzniesiony na rzucie prostokątnym z trójbocznie zamkniętą sygnaturką, wtopioną w korpus przy ścianie zachodniej, do której przylega mała, prostokątna kruchta wejściowa. Korpus kryty dwuspadowym dachem, a sygnaturka daszkiem ostrosłupowym, zwieńczonym chorągiewką z datą „1890" wykonaną z blachy.

            Następnym miejscem godnym obejrzenia to „Rancho Nieszawka" Jest to bardzo ładny teren z trzema zarybionymi stawami oraz gospodą o nazwie „Rancho" Tam zrobiliśmy odpoczynek. Następnie duktami leśnymi pomaszerowaliśmy w stronę punktu zakończenia naszej wędrówki.

            Zatoczyliśmy pętlę i wróciliśmy do miejsca, które było także naszym miejscem wymarszu. Tam nastąpiło zakończenie dzisiejszej wędrówki.

 

Następna wyprawa 19 czerwca 2024 roku. Spotkamy się o godz. 10.00 przy budynku Poczty Polskiej nr 2 ul. Polna/ Grudziądzka.

Dojazd autobusem MZK nr 12 godz 9:28 z pl. Rapackiego oraz nr 28 godz 9:36 z ulicy Kraszewskiego.  Dla obu autobusów wysiadamy na przystanku Polna.  Temat wycieczki „Elsneroda”. Trasa piesza ok 5 km.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz i Grzegorz Karasiewicz.

 

                         ZAPRASZAMY!!

Relację przygotowała:

Halina  Gwizdalska – przodownik turystyki pieszej PTTK