XCIV wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 19 czerwca 2024r.
„Elsnerode” to temat 94. wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK”. Na miejscu zbiórki prowadzący przodownicy TP, społeczni działacze OM PTTK w Toruniu, przedstawili temat kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania. Dziś maszerowaliśmy szlakiem nieistniejących osad Torunia. Trasa wiodła od ul. Polnej do Fortu IV, dalej na teren Katarzynki – nieistniejącej osady, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz „Tęczowy Las” do Hutowa – kolejnej nieistniejącej osady, Elsnerode.
Elsnerode – folwark Elsnerode usytuowany był na zachód od linii kolejowej Toruń – Kowalewo Pomorskie, pomiędzy Katarzynką a Wałdowem. Na przełomie XVIII/XIX wieku obszar ten należał do majątku Rubinkowo. Powstał około 1860 roku, założony zapewne przez Jana Elsnera. W 1896 roku Landbank w Berlinie kupił dobra rycerskie Papowo w pow. toruńskim za sumę 450.000 marek, łącznie z Elsnerode i Papowem. W następnym roku rozpoczął parcelację dawnych majątków: Elsnerode i Papowo. W 1900 roku właścicielem folwarku był Hermann Wegner, posiadający dobra rycerskie w Ostaszewie. W 1902 roku podczas urządzonego polowania na polach folwarku Elsnerode zostało ubitych 220 zajęcy, 40 królików i 1 lis. W latach 1904–1912 majątek był własnością Hermanna Wegnera. W 1920 roku właścicielem folwarku był Oskar Oswaldt. W latach 1924–1925 należał do rodziny Kreutz. W okresie międzywojennym folwark nazwano Hutowem. W roku 1929 folwark o powierzchni 62 ha należał do Chrościckiego (45 ha ziemi ornej, 1 ha łąk, 6 ha lasów i 10 ha nieużytków). Pozostałości dawnego folwarku widoczne były jeszcze w latach 80 – tych XX wieku. (źródło informacji: Henryk Miłoszewski).
Z miejsca zbiórki ruszyliśmy czarnym szlakiem fortecznym w kierunku Fortu IV Yorck Żółkiewski. Od połowy lat 90. XX wieku fort przystosowany do obsługi ruchu turystycznego. Wcześniej znajdowała się w nim jedna z największych pieczarkarni w regionie. Atrakcją trasy turystycznej jest wieżyczka piechoty W.T. 90.
Dziś świętowaliśmy imienny i urodziny. Solenizantkom Jolkom oraz jubilatowi Jackowi zaśpiewaliśmy tradycyjnie „Sto lat”, a świętujący poczęstowali nas słodyczami. Dużo dobrego dla Was!!!
Ulicą Kociewską dotarliśmy do następnego punktu naszej wycieczki – Toruńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, którego historia sięga XIII wieku. W 2008 roku MPO uruchomiło przy ul. Kociewskiej cmentarz dla zwierząt „Tęczowy Las”.
MPO znajduje się na terenie dawnego folwarku Katarzynka, który leżał w granicach Mokrego. Folwark należał do Samuela Lutra Gereta, starszego gminy ewangelickiej w Toruniu, burmistrza i rajcy. W latach 50. XX wieku znalazł się w granicach administracyjnych Torunia.
94. wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy przy skrzyżowaniu ulic Równinnej i Curie-Skłodowskiej. Przeszliśmy 6 kilometrów. W spacerze uczestniczyło 25 osób.
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
19.06.2024r. Toruń, ul. Polna, Fort IV – szlak czarny, ul. Kociewska, Morwowa, Równinna. („Elsnerode” - 60+ z PTTK) - 6 km
Następna wycieczka 26 czerwca 2024r.
Spotykamy się o godz. 9.10 – pętla MZK Leśna Polana.
Temat wycieczki to „Rezerwat Las Piwnicki”.
Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Dorota Dobrańska.
Dojazd autobusem MZK:
- nr 27 – odjazd z placu Rapackiego o godz. 8.42
ZAPRASZAMY!!!
Relację przygotowała: Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej