- W dniu 3 sierpnia 2024 roku odbyły się w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpiło o godz. 8.40 na dworcu PKP Toruń Wschód, skąd o godz. 8.47 wyjechaliśmy pociągiem do Konotopia (kierunek Lipno). ). Trasa wędrówki będzie wiodła z Konotopia, przez Trzebiegoszcz, do Lipna.
W Konotopiu powitała uczestników prowadząca przodownik turystyki pieszej Hanna Czech i poinformowała o przebiegu trasy oraz opowiedziała historię szkoły podstawowej im. Jana Kochanowskiego. Następnie polnymi drogami doszliśmy do mostku na rzecze Mień.
Rzeka Mień wypływa z jeziora Likiewskiego w pobliżu Skępego i jest prawym dopływem Wisły o długości około 56 km. Następnie dotarliśmy do miasta Lipno i zatrzymaliśmy się przy kinie „Nawojka”, które przebudowano z wzniesionej w I połowie XIX w. cerkwi prawosławnej. W budynku urządzono Izbę Pamięci Poli Negri z bogatymi zbiorami, jak również aparaturę do projekcji seansów filmowych które zwiedzaliśmy. Izbę zwiedzaliśmy dzięki uprzejmości dyrektora Miejskiego Domu Kultury. Po obejrzeniu Izby Pamięci słynnej Poli Negri czyli Apoloni Chałupie, która urodziła się w Lipnie w 1897r a zmarła 1987 r. która była gwiazdą kina niemego. Następnie udaliśmy się do budynku w którym w czasie II wojny światowej była siedziba niemieckiej żandarmerii. Na budynku umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona ofiarą terroru hitlerowskiego i komunistycznego. Po czym przeszliśmy do Parku Miejskiego założonego przez Gabriela Narutowicza a wcześniej minęliśmy wzgórze z kapliczka św. Antoniego z 1910r. Park został założony w 1914r. położony jest w południowo wschodniej części miasta i znajduje się w nim pomnik Niepodległości, stylowa altanka z 1924r. oraz starodrzew. Po drodze na cmentarz udaliśmy się do Zespołu Szkół Mechanicznych, gdzie uczęszczał do tej szkoły były Prezydent Rzeczpospolitej laureat nagrody Nobla. Przed cmentarzem parafialnym znajduje się zabytkowa brama a na cmentarzu są liczne grobowce właścicieli ziemskich natomiast dalej istnieje cmentarz ewangelicki z 1804r. Wracając obok kościoła luterańskiego wzniesionego w 1865-1868r udaliśmy się do gotyckiego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia N.M.P. W wnętrzach tego kościoła w XV w. odbywały się obrady sejmików ziemi dobrzyńskiej. Z kościoła udaliśmy się na plac Dekerta miejsce wypoczynku mieszkańców i jednocześnie (pod nr. 8) siedziba władz miejskich. Ratusz został zbudowany około 1831r . W części centralnej
Placu stoi pomnik wystawiony bohaterom miasta i powiatu zamordowanym przez hitlerowców a części zachodniej symboliczna „Ściana Śmierci” naprzeciw jest fontanna poświęcona Poli Negri. Po przerwie udaliśmy się na bulwar poświęcony Pali Negri na tym skrawku tego pięknego terenu znajduje się park pamięci, tablic e pamiątkowe opisujące życie i karierę wielkiej aktorki światowego kina. Na chodniku tablice mosiężne fundatorów (Laureaci Polityki 2016). Naszą wędrówkę zakończyliśmy o godz. 15.40 wracając autobusem PKS do Torunia.
Opracowała: Hanna Czech.