CI - wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 07 sierpnia 2024r.
„Port Zimowy” to część 2, w ramach tematu „Porty wiślane Torunia”, 101. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu „60+ z PTTK”. Z miejsca zbiórki ruszyliśmy szlakiem czarnym fortecznym w kierunku schroniska dla zwierząt, dalej do Zatoki Promowej, żwirowni, ul. Popiełuszki do Portu Zimowego i Przystani Toruń.
Port Zimowy – wiosną 1874 roku z Kwidzyna przybyła do Torunia komisja regencyjna, aby wspólnie z tutejszymi władzami miasta zbadać dokładnie i ocenić przydatność miejsca dla statków i berlinek przypływających do Torunia i tu przeczekujących zimę. Tutejszy budowniczy powiatowy p. Kleiss otrzymał od władzy polecenie opracowania planu i kosztorysu dla takiego portu. Lokalizację portu wskazano w miejscu pomiędzy Rybakami, a laskiem przy Cegielni. W 1879 roku ostatecznie rząd zatwierdził zmodyfikowany projekt Portu Zimowego z lokalizacją na Rybakach. Jego powierzchnia wynosiła 7 ha. Wkrótce okazało się, że port przeznaczony dla 50 statków, jest za mały. Pomimo monitów kierowanych przez władze Torunia do królewskiej regencji w Kwidzynie, ta nie uznawała potrzeby jego powiększenia. W 1881 roku Zarząd Torunia wspólnie z Toruńską Izbą Handlową starały się w rządzie o powiększenie Portu Zimowego w Toruniu dla statków pływających po Wiśle. W przestrzeni pruskiej Wisły znajdowały się jedynie 3 porty zimowe: w Toruniu, Grudziądzu i Kwidzynie. Toruński port był tak mały, że pruski minister p. Hoffmann, podczas wizyty w 1880 roku, nazwał go "kaczym stawem". Zagwarantowane w budżecie państwa środki na 1883 rok pozwoliły wreszcie na rozbudowę ciasnego portu. Wiosną 1883 roku, przy 4–krotnym powiększeniu portu, pracowało około 180 robotników, natomiast latem, ich liczba zwiększyła się do 500. Prace zostały zakończone przed zimą i w grudniu 1883 roku, Port Zimowy w Toruniu był już otwarty. W porcie było 150 miejsc przeznaczonych dla berlinek (źródło informacji: Henryk Miłoszewski).
Obecnie Port Zimowy jest administrowany przez Gospodarstwo Pomocnicze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i Zarząd Zlewni Wisły w Toruniu. Służy jako miejsce postoju holowników i barek. Odbywają się tutaj też przeglądy i remonty pływających po rzece statków.
Dzięki uprzejmości pana Mirosława Berlińskiego, kierownika Przystani Toruń, zwiedziliśmy ten budynek. Pełni on funkcję zaplecza sportowego. Jest to obiekt wielofunkcyjny. Podstawową funkcją są pomieszczenia na potrzeby Klubu Wioślarskiego, stanowiącą bazę treningową Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz sekcji UMK – AZS Wioślarstwa. W części parterowej znajdują się hangary na łodzie wioślarskie, żeglarskie i szkutnie oraz siłownia i basen treningowy dla wioślarzy.
Bardzo dziękujemy!!!
101. wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy przy Przystani Toruń. Przeszliśmy 5 kilometrów. W spacerze uczestniczyło 35 osób. Wycieczkę podsumowaliśmy quizem z nagrodami (fundator OM PTTK w Toruniu) – folderek „Wisła i jej symbioza z Toruniem” autorstwa Henryka Miłoszewskiego.
Wśród nas była dziś Jubilatka Jolka – tradycyjnie zaśpiewaliśmy „Sto lat” i złożyliśmy życzenia, a Jolka poczęstowała nas słodyczami. Jolka – dużo dobrego!!!
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
07.08.2024r. Toruń, PLAZA ul. Broniewskiego, ul. Przybyszewskiego, Port Zimowy, Przystań Toruń („Port Zimowy” - 60+ z PTTK) - 5 km
Następna wycieczka 14 sierpnia 2024r.
Spotykamy się o godz. 10.00 – pętla tramwajowa Motoarena przy Szosie Bydgoskiej.
Temat wycieczki to „Sławni ludzie dawnego Torunia – Marian Rose”.
Długość przejścia wyniesie ok. 6 km.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Dorota Dobrańska.
Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.