Oddzia Zgodnie z założeniami organizatorów w dniach 13 – 15 września br. na Pojezierzu Brodnickim został zorganizowany kolejny Zlot Turystyczny. Jego organizatorem był tradycyjnie Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.
Sponsorem imprezy była Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w Toruniu, która ufundowała dla uczestników słodycze oraz gadżety reklamowe.
Uczestnicy zostali zakwaterowani w stanicy wodnej PTTK im. Marii Okołów – Podhorskiej nad jeziorem Bachotek. Organizatorzy przewidzieli dla uczestników szereg atrakcji m.in. ognisko turystyczne na otwarciu imprezy, podczas którego przedstawiono współorganizatorów i sponsora oraz zamierzenia i cele imprezy, a także omówiono program na dzień następny. Już po oficjalnym otwarciu były intonowane piosenki turystyczne oraz wydano kiełbaski z bułkami, które uczestnicy piekli nad płomieniem ogniska. Ostatni uczestnicy ogniska rozchodzili się grubo po północy, ponieważ nazajutrz czekała wszystkich wycieczka piesza do fortyfikacji związanych z polską linią obronną "Pozycja Jezior Brodnickich". Rano w sobotę uczestnicy podzielili się na zespoły liczące od kilku do kilkunastu uczestników , a ich kierownicy pobrali pytania konkursowe w ramach "Konkursu krajoznawczo – historycznego". Organizatorzy przygotowali 20 pytań, które wyczerpująco weryfikowały wiedzę posiadaną przez uczestników. M.in. znalazło się pytanie związane z dowódcą batalionu Obrony Narodowej "Brodnica", z ilością zachowanych schronów bojowych na "Pozycji Jezior Brodnickich" oraz drewnianym świątyniami zachowanymi na Pojezierzu Brodnickim. Zadaniem uczestników było dotarcie w ramach marszu na orientację do jednego z obiektów – schronu polskiego, zbudowanego w lipcu 1939 roku w pobliżu granicy z Niemcami. Przy nim została przeprowadzona lekcja historyczna nawiązująca do wydarzeń z września 1939 roku i roli pozycji obronnej. Uczestnicy docierali do mety z mniejszymi lub większymi przeszkodami – 5 zespołów dotarło z bezbłędnie potwierdzonymi punktami kontrolnymi. Z przesmyku pomiędzy jeziorami Strażym i Zbiczno uczestnicy wędrowali turystycznym szlakiem w kolorze zielonym prowadzącym z Górzna do Łąkorza, mijając po drodze siedzibę Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz budynek dawnego młyna wodnego i tartaku w Gaj – Grzmięcy. Po południu zespoły dotarły do Bachotka, kierując się na stołówkę ośrodka. Smaczny obiad składający się z zupy i gulaszu z ziemniakami, bardzo korzystnie wpłynął na utrudzonych turystów, którzy w oka mgnieniu spałaszowali go. Po króciutkiej przerwie organizacyjnej, rozpoczął się blok konkursów rekreacyjnych, uczestnicy mieli możliwość wystartowania w konkursie "ringo", rzucie piłką do kosza, rzucie lotkami do tarczy i podbijaniu ping – ponga rakietką. Wieczorem organizatorzy i uczestnicy spotkali się z przychylnością aury, która wcześniej ich nie rozpieszczała. Zgodnie z tradycją wszyscy turyści wzięli udział w ognisku turystycznym z kiełbaskami, no i oczywiście przy piosence turystycznej.
Niedzielny poranek przywitał uczestników imprezy delikatnym "kapuśniaczkiem", po którym wyszło piękne, przyjazne turystom słońce. O godz. 11.00 tradycją dokonało się podsumowanie całej imprezy i wręczenie nagród zwycięzcom poszczególnych konkurencji. Jak zawsze – najwartościowsze nagrody przypadły za udział w "Konkursie krajoznawczo – historycznym".
1.miejsce przypadło "Włóczykijom" z Torunia,
2.miejsce ekipie "Wedrówek rodzinnych" z Torunia,
3.miejsce zespołowi Ani Kiełbiewskiej – Miłoszewskiej z Warszawy,
4.miejsce ekipie "DGGRT",
5.miejsce rodzinie Grabowskich i Mańkowi z Torunia.
Impreza na orientację przebiegała w zdrowej i konkurencyjnej atmosferze, podczas której wszystkie 4 zespoły zaliczyły trasę bezbłędnie. Hasłem był wyraz – MEANDER.
W bloku konkursów rekreacyjnych uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: dla dzieci oraz dla seniorów.
Po uroczystym podsumowaniu wyników imprezy i jej zamknięciu organizatorzy zaprosili na posiłek turystyczny – smażonego pstrąga. W trakcie 3 dniowego programu imprezy jej uczestnicy zostali zapoznani się z atrakcjami turystyczno – krajoznawczymi oraz walorami przyrodniczymi Pojezierza Brodnickiego. Ważnym elementem imprezy jest tradycyjna impreza na orientację, która doprowadza uczestników do schronów obronnych wybudowanych w lipcu 1939 roku przez Wojsko Polskie na tzw. Pozycji Jezior Brodnickich. Komandorem imprezy był Instruktor Krajoznawstwa Polski – Henryk Miłoszewski.
13 września – piątek godz. 15.00–20.00 –
przyjmowanie i kwaterowanie uczestników Zlotu na terenie Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku
godz. 20.00 –20.30 –
oficjalne otwarcie Zlotu,
godz. 20.30 –
ognisko turystyczne połączone z konkursem na piosenkę turystyczną
14 września – sobota godz. 9.00– 9.30 –
wydawanie pytań konkursowych
godz. 9.30–14.00 –
wycieczka piesza – marsz na orientację w rejon Pozycji Jezior Brodnickich linii obronnej rzeki Osy – miejsca bronionego przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939r. połączone z wykorzystaniem wiedzy z terenoznawstwa i topografii – wykład w terenie
godz. 14.00–15.00 –
posiłek turystyczny
godz. 16.00 – 18.00 –
blok konkursów rekreacyjnych
godz. 20.00 –
ognisko turystyczne
15 września – niedziela godz. 9.00–10.30 –
sprzątanie i przekazywanie pomieszczeń i miejsc, w których przebywali uczestnicy imprezy
godz. 11.00–11.30 –
podsumowanie imprezy i ogłoszenie wyników poszczególnych konkurencji, wręczenie nagród oraz wyróżnień
godz. 12.00 –
posiłek turystyczny.
Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK H. Miłoszewski.