- W dniu 28 września 2024 r. odbyła się kolejna wędrówka z cyklu "Wędrówki Rodzinne". organizowana przez Oddział PTTK w Toruniu komisję pieszą. Spotkanie uczestników nastąpiło o godz. 7.15 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.30 wyjechaliśmy linią NKA do Wierzchosławic, (kierunek Inowrocław). Na miejscu uczestnicy zostali przywitani przez prowadzącą i poinformowani o trasie wędrówki. W Wierzchosławicach zwiedzaliśmy pałac, który został wybudowany w latach 1920–1925 na miejscu dawnego drewnianego dworu mieszkalnego. W XVI w. majątek należał do A. Sobiesierskiej. W 1846 r. jego właścicielem był Geschke, a w 1860 r. Handtke. W końcu XIX w. kolejnym właścicielem była rodzina Strubnerów. W 1939 r. należał do Karla Strubnera. Po wojnie w pałacu mieściło się biuro Stacji Hodowli Roślin. Obecnie pałac jest w prywatnych rękach. Pałac eklektyczny z początku XX w., zbudowany na fundamentach w kształcie prostokąta z wieloboczną trzykondygnacyjną wieżą w narożniku północno-zachodnim. Cały budynek jest murowany, otynkowany, podpiwniczony na podmurówce z kamienia granitowego i cegły. Przy pałacu znajduje się park z lat 20. XX wieku o powierzchni 0,84 ha,. Za dworem znajduje się mały park, który w momencie powstania był skromnym otoczeniem dworu. Najbardziej zwarte zadrzewienie spotkamy na obrzeżach parku. Ogółem na terenie parku występuje 20 gatunków drzew, 4 gatunki krzewów i 2 gatunki pnączy. Gatunki iglaste reprezentowane są jedynie przez świerk kłujący odmiany srebrzystej oraz cis pospolity.
Po zwiedzaniu udaliśmy się w trasę do Płonkowa . We wsi znajduje się kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Benedykta Pierwszych Męczenników Polskich wybudowany w latach 70 XX wieku . Obecnie Archidiecezjalne Sanktuarium Kapłanów Męczenników oraz „Park Kulturowy” Park obejmuje teren nieistniejącego kościoła z XVIII wieku z przyległościami.
W pobliżu znajduje się pomnik poświęcony ks. M. Skrzypczakowi. Po przerwie uczestnicy ruszyli w kierunku osady leśnej Dąblin po drodze zbierając grzyby a następnie wyszli na najwyższe wzniesienie Puszczy Bydgoskiej tzw. Górę Kuklajna (116 m npm) w zależności od mapy nazw jest to Góra Szwedzka lub Toruńska. Na szczycie najwyższego naturalnego wzniesienia wkopany jest kamień wysokościowy 85 m powyżej poziomu Wisły . Po czy duktami leśnymi zbierając grzyby takie jak maślak piaskowy, siedzuń sosnowy, podgrzybki , koźlaki , borowiki kurki oraz kanie czyli sowy. Wycieczkę zakończyliśmy na stacji Cierpice Kąkol.
Opracował: Hanna Czech.