CXIV- wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 06 listopada 2024r.
Uczestnicy 114. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu, wędrowali dziś Pocztowym traktem docierając do obelisku ku czci poczmistrza królewskiego Daniela Christopha Janitzena, następnie do posthalterni - pierwszej stacji pocztowej w Toruniu oraz Poczty Głównej, czyli budynku urzędu poczty cesarsko-pruskiej.
Pocztowym traktem – Toruń ma bardzo długie i ciekawe tradycje pocztowe. Sięgają one średniowiecza, kiedy to kancelaria miejska zajmowała się przychodzącą do miasta i wysyłaną stąd korespondencją. W XV wieku między miastami hanzeatyckimi kursowali stali posłańcy miejscy, którzy przenosili albo przewozili korespondencję urzędową, kupiecką i prywatną. W Toruniu Rada Miasta utrzymywała stałych posłańców. W 1604 roku Rada Miasta Gdańska, w porozumieniu z Toruniem, Poznaniem i Wrocławiem, wydała regulamin służby posłańczej. Według tego regulaminu wymiana listowa z różnymi miastami odbywała się w odstępach tygodniowych. Drogę Gdańsk – Wrocław posłańcy przebywali latem w 9, a zimą
w 12 dni. W 1654 roku Gdańsk otrzymuje patent generalnego poczmistrza koronnego. W tym samym roku do sieci poczty królewskiej włączono Toruń, który odtąd ma stację pocztową – posthalternię. Natomiast pierwszy budynek urzędu poczty cesarsko-pruskiej powstał w latach 60. XIX wieku przy Rynku Staromiejskim.
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
06.11.2024r. Toruń, Szpital Bielany, ul. Grunwaldzka, Lasek Bielański, Góry Zajęcze, plac Rapackiego, ul. Rabiańska, Rynek Staromiejski („Pocztowym traktem” – 60+ z PTTK) - 7 km.
Następna wycieczka 13 listopada 2024r.
Spotykamy się o godz. 10 .00 – przy placu Armii Krajowej (od strony stacji benzynowej).
Temat wycieczki to „Pocztowym traktem 2”
Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Teresa Karasiewicz.
Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.