- W jesienny poranek liczna grupa zebrała się na pętli MZK przy ul. Olimpijska, a os. Na Skarpie.
Stąd uczestnicy wyruszyli duktami i drogami przez Las Bielawski w stronę Leśnictwa Bielawy, gdzie zlokalizowana jest szkółka leśna o powierzchni produkcyjnej 10,33 ha.
Szkółka Leśna Bielawy – jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. W swoim asortymencie ma około 30 różnych gatunków drzew i krzewów leśnych w ilości ponad 5 mln sztuk rocznie. Sadzonki sprzedawane są zarówno z gruntu jak i z bryłką (także w doniczkach) do zalesień, zadrzewień i nasadzeń. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym (z kontenerów) mogą być wysadzane zarówno wczesną wiosną jak i późną jesienią. Każda sadzonka jest miko ryzowana, czyli zapewnia się jej wsparcie, sojusznika w postaci grzyba żyjącego w symbiozie z drzewkiem. Takie „gratisowe” wzbogacanie substratu zapewnia odporność sadzonki na choroby i suszę. Szkółka Leśna Bielawy gwarantuje niemal 100% przeżywalność sadzonki.
- Po wysłuchaniu informacji przekazanej przez prowadzącego T. Perlika grupa udała się w stronę urokliwego zakątka przez który przepływa Wilcza Struga. Na drodze stanął nam wykop w którym poprowadzona będzie droga z Małgorzatowa (Lubicz Dolny) do drogi nr 10 z Torunia na Warszawę. (Jest to kompromis władz Torunia by nie prowadzić wylotówki z Małgorzatowa „Leśnym Traktem” Na Skarpę, na wysokość „Ronda Toruńskich Olimpijczyków”.) Przekraczamy głęboki wykop i docieramy nad Wilczą Strugę.
Wilcza Struga (Struga Lubicka) stanowi ostatni prawobrzeżny dopływ Drwęcy. To krótka, raptem 6 km odnoga Strugi Toruńskiej (zwanej częściej Bachą), a właściwie jej starorzecze. Niegdyś wody Strugi Toruńskiej w całości uchodziły do Drwęcy. W XIII w. zmienili ten stan Krzyżacy, robiąc przekop i odprowadzając część wody w kierunku Torunia, gdzie wykorzystywaną ją do napędzania miejskich młynów i zasilania fosy. Obecnie za „źródło” Wilczej Strugi uznaje się spływalną rozdzielnię wody w Grębocinie. Bacha płynie w prawo, Wilcza w lewo.
- Po odpoczynku uczestnicy udali się leśnymi drogami skrajem Małgorzatowa i Lampuszu (peryferyjnymi częściami Lubicza) do Leśnego Traktu i nim już dotarli Na Skarpę, gdzie na mecie potwierdzono uczestnikom przebyty kilometraż w książeczkach OTP.
Opracował: Tadeusz Perlik.