- W dniu 30 listopada 2024 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zorganizował kolejną  wyprawę krajoznawczo – pieszą  w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpiło  o godz. 9.00 na pętli MZK linii 20 (przystanek Poznańska).  Trasa wyprawy wiodła z Glinek, przez Podgórz, Stawki, do Czerniewic.

Wycieczkę poprowadził przodownik turystyki pieszej Wojciech Pydyn pomagał mu Wiesław Zieliński a brało w niej udział 21 osób.

Glinki pierwotnie była to miejscowość położona pod Podgórzem, miastem włączonym w 1938 roku do Torunia. Glinki sąsiadują z poligonem wojskowym. Podczas II wojny światowej na Glinkach znajdował się niemiecki obóz jeniecki Stalag 312/XX C.  Budowę obozu rozpoczęto w 1940 roku Większość ofiar mieli stanowić jeńcy radzieccy, których było około  55 tys., a także angielskich, francuskich, włoskich, australijskich, kanadyjskich, norweskich, belgijskich i jugosłowiańskich, następnie włoscy. 1 lutego 1945 roku obóz przejęły wojska sowieckie. Przez Glinki przechodziła kolej wąskotorowa. Była ona czynna jeszcze podczas II wojny światowej, gdy korzystano z niej do przewiezienia materiałów pod budowę Stalagu 312/XX C. Około 1947 roku obóz został rozebrany. Na Glinkach znajduje się pomnik z 1969 roku, upamiętniający ofiary obozu jenieckiego. Został on zaprojektowany przez prof. Witolda Marciniaka. Na przestrzeni lat pomnik był wielokrotnie dewastowany ze względu na upamiętnienie jeńców radzieckich. W pobliżu pomnika znajduje się cmentarz, na którym pochowano 14 tys. pomordowanych żołnierzy. 8 maja 2019 roku odsłonięto obelisk, który upamiętnia te ofiary. Ponadto przy ul. Bliskiej znajduje się tablica informująca o istnieniu w latach 1945–1946 obozu, w którym przetrzymywano ludność niemiecką . Na Glinkach  znajduje się również  Pomnik ofiar obozów jenieckich w Toruniu –obelisk upamiętniający ofiary więzione podczas II wojny światowej. Pomnik znajduje się przy ul. Poznańskiej. Pomnik odsłonięto 8 maja 2019 roku. Przemieszczając się ul. Poznańska dochodzimy do jednego z obiektów Twierdzy Toruń Baterii Doświadczalnej AB - IV w pobliżu poligonu. Bateria służyła testom eksperymentalnej wieży z armatom 10 cm.

Stawki  Nazwa „Stawki” wywodzi się z istniejących na tym terenie wyrobisk z wodą powstałych w wyniku wydobycia iłów plioceńskich. Pierwsza wzmianka o Stawkach pochodzi z 1295 roku. Dawniej Stawki były komturstwem nieszawskim. W XIV i XV Stawki dzieliły się na Wielkie Stawki i Małe Stawki. Następnie była to wieś królewska. W XIX wieś rozwinęła się za sprawą budowy węzła kolejowego. W XIX wieku na terenie Stawek powstały dwa forty: im. Karola Kniaziewicza (1882–1885) i Józefa Bema (1888–1892). Podczas budowy fortów wybudowano kanały odwadniające i zagospodarowano tereny budowlane. W 1873 roku Stawki znalazły się w obwodzie Podgórz. Pod koniec XIX wieku powstał cmentarz ewangelicki. Na cmentarzu znajduje się około 60 obmurowanych mogił, dwie podstawy pod tablice inskrypcyjne w kształcie pni dębu,  dwie podstawy po metalowych krzyżach, zachowały się jedynie trzy tablice z inskrypcjami. Cmentarz stanowi świadectwo obecności protestantów na tym terenie. Dzisiejszą  wędrówkę zakończyliśmy w Czerniewicach.

                                                                                   Opracował: Wojciech Pydyn.