CXVIII- wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 04 grudnia 2024r. 

      Tematem 118. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu, był Toruń – miasto Hanzy. W trakcie spaceru uczestnicy zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi udziału i roli Torunia w Związku Miast Hanzeatyckich, poznali aleję z herbami miast partnerskich oraz przeszli trasę questu Toruń miasto Nowej Hanzy.

                Związek Miast Hanzeatyckich -  korporacja zapoczątkowana przez związki kupców w celu bezpiecznego i korzystnego prowadzenia interesów. Organizacja zrzeszała aktywne handlowo miasta leżące w basenie Morza Bałtyckiego. W tamtym okresie nad Bałtyk wiodły wszystkie szlaki handlowe. Wcześnie założone kantory kupieckie we Flandrii, Anglii, Rusi Kijowskiej, Szwecji i Danii zapewniły Hanzie uprzywilejowane stanowisko w handlu europejskim. Okręty Hanzy skutecznie chroniły transportowane morzem towary, wspólnie uderzały na rozbójników morskich oraz brały udział w wyprawach i wojnach w obronie interesów Związku.

Toruń został członkiem Hanzy w 1280 roku. Od 1356 roku władzą naczelną korporacji były Zjazdy Hanzeatyckie, a  uchwały podejmowane podczas Zjazdów były realizowane i obowiązywały wszystkie miasta członkowskie. W niedługim czasie Hanza stała się pierwszoplanową potęga polityczną w północnej Europie. Przez Hanzę w okresie jej istnienia przewinęło się ponad 200 miast, które były jej członkami. Wspólnotę hanzeatycką łączyły bardzo silne więzi jedności, dobrowolności i solidarności. Potęga handlowa, gospodarcza i polityczna Hanzy rozprzestrzeniała się bez względu na zależność terytorialną i państwową. Dzięki kupieckim kontaktom następowały przeobrażenia w mentalności i sposobie życia ludzi w miastach basenu Morza Bałtyckiego. Rozwojowi Hanzy towarzyszyły rozwój myśli, kultury i architektury.  Przetrwałe dzieła architektury gotyckiej w wielu miastach, świadczą o tamtych czasach i są wspólnym dziedzictwem kultury europejskiej i światowej.

Wojna trzydziestoletnia, toczona w latach 1618–1648, skutecznie położyła kres istnieniu  Związku Miast Hanzeatyckich. W ostatnim Zjeździe Hanzy w 1669 roku wzięło udział jedynie 6 miast: Brema, Brunszwik, Gdańsk, Hamburg, Kolonia i Lubeka.

W Toruniu, na popularnym „deptaku”, można oglądać herby niektórych miast hanzeatyckich, podobnie jak w ratuszu Getyngi. Tam swój herb posiada również nasze miasto. (Henryk Miłoszewski©).

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

04.12.2024r. Toruń, pl. 18 Stycznia, Park Glazja, ul. Traugutta, Królowej Jadwigi, Szeroka, Rynek Staromiejski, trasa questu. („Toruń miasto Hanzy” – 60+ z PTTK)  - 5 km

Następna wycieczka 11 grudnia 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 – ul. Żółkiewskiego przy stacji benzynowej Orlen.

Tematem wycieczki będzie Historia piernikarstwa w Toruniu

(w programie zwiedzanie wystawy „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych”).

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Teresa  Karasiewicz.

Dojazd :

- tramwajami nr 1, 5, 6 – przystanek Daszyńskiego 01

- autobusami nr 15, 19, 26, 29,  - przystanek Daszyńskiego II 07

 

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.