CXXVIII- wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 26 lutego 2025r.
128. wycieczka krajoznawczo-piesza z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowana przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu poprowadziła nas do miejsc bezpośrednio związanych z życiem Mikołaja Kopernika. Obiekty, które przetrwały do dziś, odegrały ważną rolę w biografii wybitnego torunianina.
Ruiny klasztoru dominikanów oraz kościoła św. Mikołaja – kościół wraz z klasztorem powstał w okresie od 2 połowy XIII w. (przed 1285r.) – do 1 połowy XIV w. (1334r.) Historia obecności dominikanów w Toruniu sięga 1263 roku. Od wielkiego mistrza Anno von Sangershausena otrzymali oni teren nad strumieniem. Kościół św. Mikołaja i przylegający do niego klasztor dominikański prezentowały się okazale zarówno w czasach Kopernika, jak i w kolejnych stuleciach. Po kasacie klasztoru przez władze pruskie w 1820 roku kościół był użytkowany jako magazyn. W 1834r. średniowieczna świątynia została rozebrana do murów przyziemia, a w miejscu dawnych zabudowań klasztornych w połowie XIX wieku postawiono wojskowy magazyn (tzw. Nowy Arsenał)
Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się,
- gdzie stał Dom Glazurowy – rezydencja Koperników i Watzenrodów,
- że ojciec przyszłego astronoma w latach 1465-1483 pełnił funkcję ławnika sądu staromiejskiego,
- że w kaplicy kopernikańskiej kościoła św. Janów stoi chrzcielnica, przy której w 1473 roku Mikołaj Kopernik otrzymał sakrament chrztu,
- oraz że w kamienicy przy ul. Kopernika 15, należącej niegdyś do dziadka astronoma, Łukasza Watzenrodego, mieści się obecnie muzeum „Dom Mikołaja Kopernika” .
(Źródło inspiracji i informacji – Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Henryk Miłoszewski OM PTTK w Toruniu).
Następna wycieczka 5 marca 2025 roku.
Spotykamy się o godz. 10.00 – przy auli UMK, ul. Gagarina.
Temat wycieczki to Tajemnice Kosmosu.
Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Teresa i Grzegorz Karasiewicz.
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
26.02.2025r. Toruń, ul dworzec Wsch. PKP, ul. Kościuszki, Chrobrego, wzdłuż Strugi Toruńskiej, plac podominikański, Rynek Staromiejski, ul. Kopernika („Kopernik i Jego Toruń” –60+ z PTTK) 5 km.
Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.