CXXIX- wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 05 marca 2025r.
129. wycieczka krajoznawczo-piesza z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowana przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu wiodła nas do miejsc, które pomagają odkrywać tajemnice Kosmosu.
Mikołaj Kopernik miał znacznie mniej możliwości i narzędzi, by badać Wszechświat, niż współcześni naukowcy czy miłośnicy astronomii. Swoje badania prowadził z użyciem prostych instrumentów pomiarowych. W obecnych czasach możemy osobiście sprawdzić, jak bardzo od czasów Kopernika zmieniła się nasza wiedza o Wszechświecie. A jest to możliwe dzięki działającemu w Toruniu Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika oraz innym placówkom naukowym i popularyzującym naukę.
Odkrywanie tajemnic kosmosu rozpoczęliśmy przy muralu „Jurij Gagarin nad Toruniem”. Historia, którą należy potraktować z przymrużeniem oka, została umieszczona na ścianach szczytowych, zachodniej i wschodniej, jednego z najdłuższych budynków w Toruniu. Autorką obu części jest Sara Tomczyk. Dalej odwiedziliśmy Instytut Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej. O fenomenie wahadła Foucaulta opowiedział nam doktor Kamil Fedus. Ostatnim punktem poznawania przez nas tajemnic kosmosu była wizyta w Geodium, na wystawie interaktywnej poświęconej Ziemi jako planecie.
Bardzo dziękujemy doktorowi Kamilowi Fedusowi z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK za opowiedzenie nam o wahadle Foucaulta.
Następna wycieczka 12 marca 2025 roku.
Spotykamy się o godz. 10.00 – na skrzyżowaniu ulic Wybickiego/Szosa Chełmińska.
Temat wycieczki to Obserwatorium UMK.
Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Teresa i Grzegorz Karasiewicz.
Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:
05.03.2025r. Toruń, – ul. Gagarina, Góry Zajęcze, ul. Gałczyńskiego, Instytut Fizyki, Planetarium („Tajemnice Kosmosu” –60+ z PTTK) 5 km
Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.