CXXXI- wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 19 marca 2025r. 

       130. wyc

Tematem 131. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu byli Złotnicy toruńscy. W planie wycieczki było zwiedzanie wystawy pt. „Złotnicy toruńscy – Niklaus i Johann Christian Bröllmannowie” w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja przybliża sylwetki wybitnych toruńskich rzemieślników, mających znaczący wpływ na historię złotnictwa

 

Niklaus i Johann Christian Bröllmannowie należeli do grona wybitnych złotników toruńskich przełomu XVII i XVIII wieku. Na ich twórczość składają się różne wyroby, np. monstrancje i sukienki, a więc sprzęty o znacznych rozmiarach, ale także mniejsze naczynia liturgiczne.

 

               W Toruniu cechy rzemieślnicze powstały już w XIII wieku, a więc wkrótce po założeniu miasta. Jednak dopiero w XIV wieku następuje ich rozwój. Organizują się wtedy cechy krawców, kowali, nożowników, złotników, konwisarzy, szklarzy i paśników. Pierwsze dane archiwalne mówiące o istnieniu cechu złotników w Toruniu pochodzą z 1611 roku. Są to postanowienia kwartalne mistrzów, dotyczące sposobu zapisywania i przyjmowania uczniów.  Zachował się również statut cechu złotników z 1644r. Liczebność cechu w XIX wieku była niewielka, bo w 1804 roku cech liczył 5 mistrzów oraz 3 towarzyszy. W 1832 roku cech złotników w Toruniu się rozwiązał. Potem złotnicy toruńscy zaczęli należeć do cechu zegarmistrzowskiego. (Źródło informacji - Złotnictwo w zbiorach Muzeum w Toruniu - 1967r.)

 

Następna wycieczka 26 marca 2025 roku.

Spotykamy się o godz. 10.00 – na placu św. Katarzyny, obok kościoła garnizonowego (pod lipą). Temat wycieczki to Winnica.

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

 

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanuta Gorzka i Halina Gwizdalska.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

19.03.2025r. Toruń, – pętla MZK Motoarena, Park Miejski, Alpinarium, Muzeum Okręgowe w Ratuszu Staromiejskim - („Złotnicy toruńscy” –60+ z PTTK) 5 km.

 

Relację przygotował Grzegorz Karasiewicz – przodownik turystyki pieszej.