CXLII - wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 11 czerwca 2025r. 

      Celem 142. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu był „Fort Kolejowy”. Podczas przejścia podziwialiśmy piękno naszego miasta. Samo dojście do ruin fortu prowadziło przez „dorodne” pokrzywy. Dziś wśród nas było dwoje solenizantów – Jolanta i Wiesław. Tradycyjnie „wyśpiewaliśmy” im życzenia, a oni podziękowali nam słodyczami. Kolejni uczestnicy „wydreptali” znaczki „60+ z PTTK”. W wycieczce uczestniczyli również dwaj panowie, jeden z Wrocławia, drugi z Olsztyna. Wycieczkę zakończyliśmy przy ul. Łódzkiej.

              

Fort Kolejowy - (niem. Eisenbahnfort) zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia wzniesiono w latach 1863-1866. Władze pruskie podjęły decyzje o budowie mając na celu wzmocnienie obrony nowo powstałej linii kolejowej w 1861r., łączącej Bydgoszcz z Warszawą a także od lat 70. XIX w. mostu drogowo-kolejowego. Fort zaprojektowano jako konstrukcję zamkniętą ze wszystkich stron wałem o kształcie regularnego sześciokąta. Ustawiony był do działań w kierunku wschodnim. Otoczony był suchą fosą. W 1920r. przekazany został polskiej stronie. W latach międzywojennych fort pełnił funkcje magazynu i koszar. Stacjonowali tam m.in. saperzy rzeczni z Flotylli Wiślanej. W trakcie okupacji niemieckiej fort mieścił areszt dla jeńców Stalagu XX A. Po wojnie pod koniec lat 50. przystąpiono do planowej akcji rozbiórkowej, w wyniku czego wysadzono go w powietrze. Obecnie fort znajduje się w głębokiej ruinie i porasta go gęsta roślinność.

 

(Źródło informacji: „Atlas Twierdzy Toruń”, M. Biskup, L. Narębski (red.) Zeszyt 2: Fort Kolejowy.

Następna wycieczka 18 czerwca 2025 roku.

 Spotykamy się o godz. 10.00 – Dworzec Miasto PKP

Temat wycieczki to Na fali czyli historia żeglugi.

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Teresa Karasiewicz.

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

11.06.2025r. Toruń, –  pl. Rapackiego, most im. Piłsudskiego, Kępa Bazarowa, ul. Dybowska, Fort Kolejowy, ul. Podgórska, Stara Droga, Okólna, Łódzka.

- („Fort Kolejowy” –60+ z PTTK) 6 km.

 

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.