CXLIII - wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK” 18 czerwca 2025r. 

      Tematyką 143. wycieczki krajoznawczo-pieszej z cyklu 60 + z PTTK, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu była „Historia żeglugi rzecznej i morskiej”. Podczas krótkiego spaceru nad Wisłą znowu podziwialiśmy piękno naszego miasta. Trasa wycieczki wiodła do Archiwum Państwowego w Toruniu przy pl. Rapackiego na wystawę czasową pt. „Na fali zdarzeń. Żegluga morska i rzeczna w dawnych wiekach”. Naszym przewodnikiem po wystawie był pan Mateusz Superczyński z Archiwum Państwowego w Toruniu. Jolanta świętowała dziś swoje imieniny, więc było słodko. Tradycyjnie „wyśpiewaliśmy” jej życzenia. Danuta z kolei „wydreptała” sobie znaczek „60+ z PTTK”.

„Na fali zdarzeń. Żegluga morska i rzeczna w dawnych wiekach” na wystawie były dokumenty, akta, księgi oraz inne archiwalia dotyczące dawnej żeglugi. Obejrzeliśmy również modele historycznych statków i łodzi z kolekcji Roberta Całusińskiego,  które przez wieki pływały po Wiśle i zawijały do portu w Toruniu, ponieważ torunianie w ramach potężnego związku hanzeatyckiego prowadzili bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Obok rejestrów cła funtowego, listów cechu szyprów i korespondencji toruńskich kupców zobaczyliśmy modele szkut, holków, dubasów i komięg, które przed wiekami przewoziły przede wszystkim zboże, ołów, miedź, dziegieć, popiół i inne towary spławiane w dół Wisły i wysyłane dalej przez Gdańsk do Europy zachodniej. Obejrzeliśmy także replikę pływającego młyna rzecznego, modele nabrzeży wiślanych, spichlerzy oraz wioski rybackiej. Wszystko to, dzięki opowieści pana Mateusza, przeniosło nas do czasów, kiedy Wisła stanowiła główną trasę handlową dla miast położonych wzdłuż jej brzegów od czasów średniowiecza aż do połowy XX wieku.

Dziękujemy panu Mateuszowi Superczyńskiemu z Archiwum Państwowego w Toruniu.

 

25 czerwca 2025 roku odbędzie się kolejna wycieczka 60 + z PTTK, której trasa będzie wiodła drogami leśnymi na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo.

W planie jest również ognisko (kiełbaski we własnym zakresie).

Długość przejścia wyniesie ok. 6 km.

 

Dojazd do stacji Cierpice – Kąkol pociągiem relacji Olsztyn – Bydgoszcz.

         

     Odjazd pociągu:

    - dworzec Toruń Wschodni – godz. 8.46

    - dworzec Toruń Miasto – godz. 8.50

    - dworzec Toruń Główny – godz. 8.58.

Uczestnicy zobowiązani są do indywidualnego zakupu biletów.

   

Powrót do Torunia autobusami MZK nr 151 lub 152.

 

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Grzegorz Karasiewicz.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

 

18.06.2025r. Toruń, –  pl. 18 Stycznia, Bulwar Filadelfijski, ul. Pod Krzywą Wieżą,

Archiwum Państwowe pl. Rapackiego. - („Na fali” –60+ z PTTK) 3 km.

 

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.