WEEKEND z OM PTTK w Toruniu

 18, 21 i 28.12.2024r.

Środa 18.12.2024r.

Wycieczka  z cyklu „60+z PTTK”.

 

          W dniu 18 grudnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej  w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00, na pętli MZK przy ul. Pawiej (Wrzosy). Celem wycieczki będzie „Barbarkowa wyprawa”. Trasa będzie wiodła z pętli przy Pawiej w kierunku Barbarki. Po drodze obejrzymy pomniki przyrody, pomnik Dzieci Polskie Matce Polski, leśniczówkę Wrzosy. Krótkie podsumowanie wycieczek w 2024 roku, a następnie spotkanie przy ognisku (za odpłatnością), połączone z pieczenie kiełbasek. Długość przejścia ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Halina Gwizdalska i Grzegorz Karasiewicz. Dojazd autobusami nr: 12 – odjazd z pl. Rapackiego o godz. 9.28, nr 16 – odjazd z ul. Olimpijskiej – 8.55 oraz nr 32 – odjazd z ul. Kraszewskiego – 9.34. Będzie to ostatnia wycieczka z tego cyklu, w tym roku kalendarzowym. Następna dopiero 8 stycznia 2025 roku.

Barbarka - Osada leśna i ulubione miejsce wypoczynku torunian. Wzmiankowana historycznie już w 1299 roku jako Sancta Barbara in Bormol z racji znajdującej się tu kapliczki ku czci św. Barbary. Św. Barbara rzekomo objawiła się przy jednym z miejscowych źródeł. Do początków XIX wieku źródło nosiło nazwę Świętego Źródła. W 1340 roku jest wymieniony po raz pierwszy młyn wodny, który w 1400 roku nosił nazwę Leśnego Młyna (Waldmuehle). Cudowne źródło i związane z nim uzdrowienia ściągały rzesze pielgrzymów, które rozsławiały Barbarkę. Warto zaznaczyć, że według miejscowych przekonań woda z cudownego źródła miała leczyć kołtun, który po zanurzeniu głowy miał rzekomo odpadać. Kult św. Barbary zataczał coraz większe kręgi, dlatego biskup chełmiński Wincenty Kiełbasa swoim sumptem w 1475 roku wystawił nową kaplicę. Pielgrzymujący otrzymywali znaczne odpusty, z których najważniejszy wiązał się z trzecim dniem Zielonych Świątek, podczas którego organizowano wielki doroczny jarmark. Od 1517 roku osada wraz z młynem należała do miasta Torunia. Pod koniec XIX wieku młyn przestał istnieć. W latach 1841 – 1842 wybudowano kolejną kaplicę z muru pruskiego. Wewnątrz znajdowała się figura św. Barbary z I połowy XV wieku, gotycka, którą później przekazano do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Z tego czasu dowiadujemy się, że cudowne źródło nakryte było kamieniem młyńskim. Wodę ze źródła pielgrzymi nabierali przez otwór znajdujący się w kamieniu. Do połowy XIX wieku w osadzie znajdowała się siedziba Leśnictwa Barbarka. W 1932 roku na Barbarce prowadzono hodowlę bażantów, danieli, zajęcy, jeleni oraz saren. W 1950 roku teren Barbarki przyłączono do miasta. Obok kapliczki św. Barbary znajduje się cmentarzyk z przełomu XIX i XX wieku a nieco dalej sztuczna grota z początku XX wieku. Około 700 metrów dalej na szlaku zielonym znajduje się miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i regionu z okresu II wojny światowej. W najbliższych latach władze Torunia pragną uczynić tu na powrót miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta łącznie z nawiązaniem do słynnych międzywojennych majówek. Jest planowana rekonstrukcja młyna wodnego oraz organizacja zaplecza turystyczno – gastronomiczno – noclegowego. W dawnej leśniczówce naprzeciw stawu, mieści się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Tilii”.

 

Sobota 21.12.2024r.

Wycieczka  z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

              W dniu 21 grudnia 2024 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.00 na przystanku MZK linii nr 121, przy ul. Wyszyńskiego, skąd nastąpi wyjazd o godz. 8.07 do Dobrzejewic (kierunek Obrowo). Trasa wyprawy będzie wiodła z Dobrzejewic, przez Opalenicę, do Lubicza Górnego. Długość całego przejścia wyniesie ca 13 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Dobrzejewice – gmina Obrowo. W 1252 roku wieś od księcia dobrzyńskiego Kazimierza, nabył biskup kujawski Michał Wolimir. W 1262 roku biskup kujawski zezwolił na lokację wsi na prawie magdeburskim. Około 1320 roku przebywający w Kaszczorku pod Toruniem begardzi, zostali przeniesieni do Dobrzejewic. Biskup kujawski uposażył ich 10 łanami ziemi. W 1358 roku po raz pierwszy została wymieniona parafia dobrzejewicka i jej pleban Jan. W 1570 roku wieś należała do ziemskich dóbr biskupich w kluczu ciechocińskim. W 1772 roku we wsi znajdował się drewniany kościół św. Wawrzyńca. Na początku XIX wieku, kościół był w złym stanie, a wieś miała ogółem 60 dymów mieszkalnych. W 1880 roku do wsi należała również kolonia Olszówka. W 1883 roku na dworcu kolejowym w Toruniu zmarł Alfons Gosk dziedzic Dobrzejewic. W 1915 roku  z inicjatywy księdza Piotra Zajkowskiego został utworzony „ Strażacki Legion ”, organizację konspiracyjną, która w czasie I wojny światowej prowadziła dywersję na kolei oraz wzięła udział w zdobyciu lazaretu w Krobii. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Wawrzyńca, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1892 – 1893; przed plebanią w ogrodzie rzeźba św. Nepomucena z połowy XIX wieku; chaty drewniane (nr 37 i 49) z XIX wieku oraz dawny czworak z końca XIX w.

 

Sobota 28.12.2024r.

Wycieczka  z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

      W dniu 28 grudnia Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w ostatniej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” w 2024 roku. Spotkanie turystów o godz. 10:00 na pętli MZK, przy ul. Olimpijskiej.
Trasa wycieczki będzie prowadziła  z osiedla „Na Skarpie”, drogami i duktami przez Las Bielawski, do Leśnictwa Bielawy. Przy leśniczówce zostanie podsumowany całoroczny cykl „Wędrówek rodzinnych z PTTK”, a najaktywniejsi turyści otrzymają upominki. Nie zabraknie, również ogniska turystycznego, przy którym będzie można nie tylko się ogrzać, ale również upiec przyniesione z domu kiełbaski. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 5 km.
Wyprawę poprowadzi honorowy przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Bielawy – Teren obecnych Bielaw w okresie XVII w. zajmowały pastwiska miasta Torunia. Około poł. XVIII w. został założony miejski folwark, który w 1792 r. dzierżawiony był przez Carla Untermanna. Nieco później od 1866 r. majątek kupił Carl Seligmann. W 1872 r. majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64.000 talarów i posiadał go do 1879 r. Na przełomie wieków właścicielem majątku był Christian Sand, posiadający również karczmę, z której czerpał dochody. Ostatnią właścicielką majątku od 1921 r. była księżna Maria Sułkowska. Z dawnego majątku pozostał murowany dwór z 2 poł. XIX w., mocno przebudowany oraz otaczający go park dworski.  Park założono w końcu XVIII w. Pierwotnie był jednym z elementów zespołu dworsko – parkowego, którego pozostałością jest także dwór oraz teren dawnych ogrodów użytkowych. Park z ogrodami rozciąga się na płaskim terenie o wydłużonym kształcie. Łączna powierzchnia założenia wynosi ok. 4,5 ha. Dwór spełnia rolę ośrodka kompozycji przestrzennej. Usytuowany jest na otwartej polanie w północno – wschodnim narożniku parku. Zbudowany został w 2 poł. XIX w. Współcześnie znacznie przebudowany, tak że z dawnego wystroju architektonicznego zachował się jedynie ceglany schodkowy szczyt w elewacji frontowej. Główny wjazd do dworu biegnie wschodnim skrajem parku, pośród drzew liściastych i iglastych: dębów, jesionów, grabów i sosen, tworzących razem rodzaj ocienionego tunelu.  Przed frontem dworu  usytuowany jest trójkątny podjazd, gdzie rośnie  rozłożysty krzew bez lilak.

                                                                                                                              

                                                                                                               Henryk Miłoszewski©