WEEKEND z OM PTTK w Toruniu

22 i 26.02.2025r.

 

Sobota 22.02.2025r.

Wycieczka  z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

         W dniu 22 lutego 2025 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na pętli MZK linii nr 44 przy ul. Poznańskiej (Glinki). Trasa wycieczki będzie wiodła: z pętli MZK na Glinkach, do Centrum Kultury Dwór Artusa (Domu Muz na Podgórzu). Druga część wyprawy dla chętnych, będzie związana z uczestnictwem w Kopernikańskich Marszach na Orientację. Długość całego przejścia pieszego wyniesie, łącznie z trasą Kopernikańskich MnO – około 10 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

 

     „48 Kopernikańskie  Marsze Na Orientację”.

              

                     W dniu 22 lutego 2025 roku  Oddział Miejski  Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, wspólnie z Klubem InO „Skarmat” i  Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zapraszają mieszkańców miasta oraz z regionu do udziału w „48 Kopernikańskich Marszach Na Orientację”. Impreza w całości będzie odbywała się na terenie Podgórza, a jej sekretariat będzie czynny na czas imprezy w Domu Muz, przy ul. Poznańskiej 52. Uczestnicy imprezy będą posiadali do dyspozycji specjalnie przygotowaną kolorową mapę Podgórza, dzięki której będą mogli dotrzeć do ciekawych i atrakcyjnych miejsc, przy okazji poznając historię dawnego miasta, a obecnie dzielnicy Torunia. Impreza będzie miała dwie trasy: dla uczestników  początkujących – TP, o długości 3 km oraz dla uczestników średnio zaawansowanych – TU, o długości 4 km. Trasy nie są skomplikowane pod względem trudności, lecz dla ich pokonania należy przeznaczyć określony czas, wynoszący 70 – 90 minut. Ogólna zasada obowiązująca w imprezach na orientację, polega na pokonaniu trasy pomiędzy wyznaczonymi punktami kontrolnymi według dowolnie wybranej trasy przez uczestnika. Punkty kontrolne uczestnicy muszą potwierdzić odpowiednim wpisem do karty startowej (potrzebny będzie długopis). Sekretariat imprezy będzie wydawał materiały startowe w godz. 10.00 – 12.00, natomiast karty startowe należy oddać w tym samym miejscu do godz. 14.00.  Kierownikiem imprezy będzie przodownik imprez na orientację PTTK – Waldemar Fijor. Zapisy i wpisowe na imprezę są przyjmowane w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41 lub poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.skarmat.pl.

 

Środa  26.02.2025r.

Wycieczka  z cyklu60 + z PTTK” - CXXVIII.

 

   W dniu 26 lutego br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej  w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przed  dworcem PKP Toruń Wschodni, przy pl. Fryderyka Skarbka.  Tematem wycieczki „Kopernik i Jego Toruń”. Długość przejścia ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik  turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Kościół św. Mikołaja – wraz z klasztorem powstał w okresie od 2 połowy XIII w. (przed 1285r.) – do  1 połowy XIV w. (1334r.) z inicjatywy Dominikanów, którzy z nadania wielkiego mistrza krzyżackiego  Anno von Sangershausen, w 1263 r. otrzymali teren nad strumieniem. W okresie wojen napoleońskich  kościół i klasztor doznały licznych zniszczeń. W 1820 r. władze pruskie skasowały klasztor Dominikanów, przenosząc zakonników do Chełmna. W 1821 r. zabudowania klasztorne rozebrano i wyburzono, przekazując teren władzom wojskowym, które wkrótce wzniosły piekarnię i magazyn prowiantowy. Świątynię św. Mikołaja przekazano miastu na cele sakralne. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. pozbawiono kościół funkcji sakralnych, zaś wspaniałe i bogate wyposażenie wnętrza przekazano innym świątyniom w Toruniu i okolicy (m.in. Kowalewo Pomorskie, Złotoria). Kościół w 1831r.  zamieniono na magazyn prowiantowy, który istniał przez 4 lata. W 1834 r. średniowieczna świątynia została rozebrana do murów przyziemia, a w miejscu dawnych zabudowań klasztornych w połowie XIX wieku postawiono wojskowy magazyn (tzw. Nowy Arsenał). Zespół kościelno – klasztorny zajmował teren pomiędzy murami miejskimi i ulicami: Podmurną, Most Pauliński, Zaułek Prosowy oraz Dominikańską. W latach 90-tych XX wieku fragmenty świątyni zostały wyeksponowano, a następnie od 2014 roku cały teren zagospodarowano m.in. poprzez rozmieszczenie siedzisk, wykonanie nasadzeń oraz zainstalowanie średniowiecznej makiety miasta dla osób niedowidzących.

 

                                                                                                                             

                                                                                                               Henryk Miłoszewski©